Peking - Na doživotí půjde do vězení Tibeťan za to, že do zahraničí poskytl informace o situaci v Tibetu v době, kdy regionem zmítaly protičínské nepokoje. O doživotním trestu rozhodl čínský soud již před měsícem, teprve dnes ale informaci zveřejnila organizace Mezinárodní kampaň pro Tibet.
Čína poslala Tibeťana za špionáž na doživotí za mříže
Tibeťan, který pracoval pro nevládní organizace, podle soudu předával informace o situaci v Tibetu do zahraničí. Spolu s ním půjde do vězení i dalších šest aktivistů. „Tento nový vývoj naznačuje tvrdou linii v blokování zpráv o nynějších zásazích v Tibetu,“ komentovala událost organizace Mezinárodní kampaň pro Tibet ve svém prohlášení.
Odsouzený Tibeťan podle informací zpravodaje ČT v Číně Tomáše Etzlera pracoval pro Centrum mezinárodního zdraví Bennettova institutu v Melbourne, což je organizace, která už od roku 1999 v Tibetu pracuje na prevenci viru HIV. Obžaloba vinila Tibeťana ze špionáže a podněcování nepokojů, za což ho nakonec soud potrestal doživotím.
Tibet na jaře tohoto roku zažil mohutné protičínské demonstrace, které ale Peking tvrdě potlačil. Bylo zatčeno asi 1 000 lidí. Před soudem skončilo 202 lidí, 55 osob bylo odsouzeno. Skupiny za lidská práva upozorňují, že stovky Tibeťanů od jarních protestů stále zůstávají ve vězení, kde je s nimi krutě nakládáno a jsou dokonce mučeni.
Tibet je od roku 1951 pod nadvládou Číny. Po povstání proti čínské nadvládě v roce 1959 duchovní vůdce Tibetu dalajlama uprchl do exilu, kde žije dosud. Peking viní právě dalajlamu z podněcování protičínských nepokojů, ten to ale odmítá.