Čína posiluje sledování svých občanů. Sbírá DNA desítek milionů lidí

2 minuty
Události ČT: Čína posiluje sledování svých občanů
Zdroj: ČT24

Komunistická Čína posiluje sledovací systém vlastních občanů o databázi DNA. Sbírá vzorky desítek milionů mužů a chlapců. Podrobnosti shromáždila studie Australského institutu pro strategickou politiku. Budování národní databáze DNA začalo v roce 2017.

Policie sbírá vzorky krve mužů a chlapců zejména na venkově, kde mají lidé nižší vzdělání, mají menší přístup k informacím a netuší, jaký to může mít dosah, takže neodporují. Vzorky krve policie často odebírá přímo ve školách.

Lidé nevědí proč a většinou se ani neptají, protože kdyby odmítli, tak se dostanou na černou listinu a do problémů –⁠ například nebudou smět cestovat nebo jim znemožní přístup do nemocnice.

Čína říká, že vzorky potřebuje k boji s kriminalitou. Ale kritici upozorňují, že může databázi zneužít –⁠ například proti příbuzným disidentů nebo kohokoli, kdo se znelíbí.

Sběr vzorků se v první fázi soustředil na národnostní menšiny, třeba Ujgury, a skupiny, které režim považuje za potenciálně destabilizující, jako jsou migranti v některých částech Číny.

Podle Číny jde o bezplatný zdravotní program

Na shromažďování vzorků DNA, otisků prstů a dalších biometrických údajů obyvatel neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang upozornila už v prosinci roku 2017 organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), která to označila za hrubé porušení mezinárodních norem.

„Tato data lze použít ke sledování osob na základě jejich etnické příslušnosti, náboženského vyznání a názorů,“ uvedla HRW. Čínské úřady podle ní vytvářejí i databázi vzorků duhovky či krevních skupin. Kritici poznamenávali, že ze Sin-ťiangu se tak stává „vězení pod otevřeným nebem“.

„Shromažďování biometrických údajů je o to znepokojivější, že je prováděno pod záminkou bezplatného zdravotního programu,“ prohlásila už tehdy šéfka HRW pro Čínu Sophie Richardsonová.

Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do oblasti.

Sin-ťiangem čas od času zmítají nepokoje, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán. Za poslední roky si násilí vyžádalo stovky obětí.

Přestože databáze teprve vzniká, její obsah se už začleňuje do rozsáhlého sledovacího systému Skynet. Ten se opírá o sběr dat z kamerových systémů s umělou inteligencí a v některých místech ho úřady spojují i s projektem „Bystré oči“. To je program, který povzbuzuje lidi na venkově, aby sledovali a udávali svoje sousedy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v pondělí s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 2 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 3 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 4 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...