Čína a Filipíny dosáhly dohody ve sporné části Jihočínského moře

Čína a Filipíny dosáhly dohody, která by měla ukončit konfrontace u sporné mělčiny v Jihočínském moři. S odkazem na filipínskou vládu o tom informovala agentura AP. Nedaleko ostrůvku Second Thomas Shoal, který je součástí Spratlyho ostrovů, jež si nárokují Filipíny i Čína, letos dochází k opakovaným střetům filipínských a čínských plavidel. Ty vyvolávají obavy z potenciálně větších konfliktů, do nichž by se mohly zapojit i Spojené státy.

Klíčové dohody bylo dosaženo v neděli po sérii setkání filipínských a čínských diplomatů v Manile a výměně diplomatických nót, jejichž cílem bylo oboustranně přijatelné ujednání, aniž by obě strany ustoupily svým územním nárokům. Dva filipínští představitelé, kteří jsou s jednáním obeznámeni, potvrdili dohodu agentuře AP pod podmínkou zachování anonymity. Vláda později vydala krátké prohlášení, v němž dohodu oznámila, aniž by uvedla podrobnosti.

„Obě strany nadále uznávají potřebu deeskalace situace v Jihočínském moři a zvládání rozdílů prostřednictvím dialogu a konzultací a souhlasí s tím, že dohoda nepředjímá vzájemné postoje v Jihočínském moři,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí v Manile.

Strategické moře si Čína nárokuje i na úkor dalších států

Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře, včetně částí, na které zároveň vznášejí nárok Filipíny, Vietnam, Indonésie, Malajsie a Brunej. Toto moře je bohatým lovištěm ryb, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tam významné námořní trasy.

Stálý rozhodčí soud v Haagu v roce 2016 rozhodl, že velká část nároků, které Čína vznáší na Jihočínské moře, je neopodstatněná. Peking však rozhodnutí odmítá uznat a dodržovat.

Vzácná dohoda s Filipínami by podle AP mohla vzbudit naději, že podobné dohody by Peking mohl uzavřít i s dalšími soupeřícími zeměmi, aby se vyhnul střetům, zatímco palčivé územní otázky zůstávají nevyřešeny. Teprve se však uvidí, zda se dohodu podaří úspěšně realizovat a jak dlouho vydrží.

Americká armáda již desítky let nasazuje lodě námořnictva a stíhačky na hlídky pro zajištění svobody plavby a přeletů, proti čemuž se Čína staví a považuje to za ohrožení regionální stability. Washington nemá ve sporných vodách žádné územní nároky, ale opakovaně varoval, že je povinen bránit Filipíny, svého nejstaršího smluvního spojence v Asii, pokud se filipínské síly, lodě a letadla stanou terčem ozbrojeného útoku, a to i v Jihočínském moři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bílý dům tvrdí, že Musk nevede úřad efektivity a je jen poradcem

Bílý dům v dokumentu pro soud tvrdí, že miliardář Elon Musk je pouze poradcem prezidenta Donalda Trumpa a nemá pravomoci sám činit vládní rozhodnutí. Dokument podle agentury Reuters popírá, že by Musk byl v čele úřadu DOGE, jehož úkolem je seškrtat výdaje, které Trumpova administrativa považuje za nepotřebné. Právě přístup nevoleného Muskova týmu k citlivým údajům amerických úřadů o občanech vyvolává obavy a vede k žalobám.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Blíží se dohoda o zdravotní příhraniční pomoci, řekl Blanár po jednání s Lipavským

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Zástupci Washingtonu a Moskvy jednali v Rijádu o ukončení ruské agrese na Ukrajině

V saúdském Rijádu skončily rozhovory mezi zástupci Spojených států a Ruska, diskutovalo se o schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, uvedl poradce Kremlu Jurij Ušakov. Americkou stranu vedl ministr zahraničí Marco Rubio, Rusko zastupoval jeho protějšek Sergej Lavrov. Schůzky v paláci Diríja se účastnili také saúdský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán. Ukrajinští zástupci na jednání o ukončení války, kterou Rusko rozšířilo svou otevřenou invazí před třemi lety, pozváni nebyli.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Izraelská armáda se stáhla z Libanonu jen částečně, Bejrút protestuje

Izraelská armáda se stáhla ze všech příhraničních libanonských vesnic, její jednotky ale dál zůstávají na pěti pozicích, uvedla agentura AFP. V úterý vypršela lhůta, dokdy měli vojáci židovského státu z Libanonu odejít. Bejrút reagoval, že bude pokládat další přítomnost izraelských sil na svém území za okupaci.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

„Chci zůstat kancléřem, on se jím chce stát.“ Scholz a Merz vyloučili povolební spolupráci

Německý sociálně-demokratický kancléř Olaf Scholz a jeho křesťansko-demokratický vyzyvatel Friedrich Merz v debatě televize ARD vyloučili, že by po nedělních parlamentních volbách byli schopni osobně spolupracovat na vládě. Kancléřští kandidáti čtyř nejsilnějších stran odpovídali na dotazy z publika. Kromě Scholze a Merze se debaty účastnili lídři v průzkumech aktuálně druhé AfD a čtvrtých Zelených, Alice Weidelová a Robert Habeck.
před 21 hhodinami

Po nehodě letadla v Torontu je nejméně osmnáct zraněných

Počet zraněných po pondělní havárii letadla v kanadském Torontu společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se zvýšil na osmnáct, píše agentura Reuters. Kanadská média původně psala o patnácti zraněných. Tři lidé, včetně jednoho dítěte, jsou v kritickém stavu. Letadlo se ve větrném počasí po sněhové bouři převrátilo vzhůru nohama, na palubě bylo osmdesát osob.
včeraAktualizovánovčera v 08:30

Jednota EU v izolaci Ruska je nabořená, řekl Lipavský

Řešení konfliktu na Ukrajině se možná nebude moci hledat na půdě EU, ale na jiném evropském půdorysu. V Interview ČT24 to uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Jednota Evropské unie, co se týče diplomatické izolace Moskvy, byla podle něj v poslední době nabořena. Aby měla šanci zúčastnit se jednání o míru, bude Evropa muset dělat konkrétní kroky, včetně zvýšení výdajů na obranu, míní Lipavský.
včera v 06:00

Mluvit teď o vyslání vojáků na Ukrajinu je velmi nevhodné, míní Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz po schůzce lídrů evropských zemí v Paříži řekl, že nyní považuje za velmi nevhodné jednat o vyslání vojáků na Ukrajinu. Ruskem napadenou zemi je ale podle něj nutné dál podporovat. Účastníci jednání se podle polského premiéra Donalda Tuska shodli, že Evropa musí zvýšit své vojenské schopnosti i výdaje na obranu.
17. 2. 2025Aktualizovánovčera v 00:03
Načítání...