Italští politici ze všech stran odsoudili víkendové násilnosti v Římě a Boloni. Skupiny výtržníků zneužily demonstrací za řádné vyšetření smrti mladíka egyptského původu. Byl spolujezdcem na motorce, kterou v listopadu srazili policisté při honičce v ulicích Milána. Novou vlnu protestů vyvolaly ve středu zveřejněné záběry celého zásahu. Z nich vyplývá, že se strážníci snažili jeho průběh překroutit.
Chování policie při pronásledování mladíka vyvolalo v Itálii násilné protesty
Těžkooděnci se museli bránit před světlicemi a zápalnými lahvemi, aby se vzápětí pokusili rozehnat stovku útočníků, kteří je napadli během protestů proti policejnímu násilí. V Římě utrpělo při těchto střetech zranění devět strážníků. V Boloni to byl stejný počet.
„Je to ostudný případ nepokojů a chaosu ze strany obvyklých výtržníků, kteří nevyšli do ulic proto, aby demonstrovali za nějakou věc, ale čistě z pomstychtivosti. Žádnou tragédii nelze využívat k ospravedlňování násilí,“ prohlásila italská premiérka Giorgia Meloniová.
Smrt mladíka
Lidé původně poklidně demonstrovali kvůli devatenáctiletému Ramymu. Zemřel v Miláně po pádu z motorky už na konci listopadu, když se jeho kamarád snažil ujet policejní hlídce z nechvalně proslulé čtvrti. Ten později uvedl, že neměl řidičský průkaz.
Úřady nejdřív tvrdily, že řidič ztratil nad strojem kontrolu. Až video zveřejněné minulý týden ale ukazuje, že spolujezdci původem z Egypta nejdřív spadla helma. Po dvacetiminutové honičce pak jeden z policejních vozů pronásledované srazil.
„Na křižovatce ulic Quaranta a Otres spadli,“ řekl jeden z policistů do vysílačky. „Dobře,“ zněla odpověď jeho kolegy.
Jako rozbuška pro nové protesty posloužila nejen úlevná reakce strážníků, ale především záběry, na kterých dva policisté spěchají ke svědkovi nehody. Ten později vypověděl nejen to, že se auto s motorkou střetlo v křižovatce, ale že mu policisté nařídili, aby natočený záznam smazal. Řidiče obou strojů teď vyšetřují z možného zabití, dva muže v uniformě pak z podvodu a manipulace s důkazy.
„Jsme rádi, že pravda o Ramym vyšla najevo. Vždycky jsem věřil italské justici,“ svěřil se otec mrtvého mladíka Yehia Elgaml. Rodina mladíka, který žil v Itálii odmala a pracoval, násilnosti odsoudila. Současně vyzdvihla, že nejmasovější demonstrace v Miláně, kde se listopadový incident odehrál, v sobotu proběhly bez problémů.
Stížnosti policie
Policejní odbory si naopak stěžují na rostoucí počet útoků na jejich příslušníky. A volají po přísnějších zákonech. „Je načase zarazit tyto demonstrace, jejichž jediným cílem je vyvolávat incidenty a ohrožovat bezpečnost měst a strážců zákona,“ uvedl zástupce policejních odborů Giuseppe Tiani.
Tvrdšímu postupu se nebrání ani současná pravicová vláda – plánuje třeba víc hlídek v problémových oblastech. Možnosti veřejného shromažďování přitom kabinet výrazně omezil krátce po nástupu do funkce. Levicová opozice opatření kritizuje – podle ní naopak přispívají k rostoucímu napětí ve společnosti.