Český chirurg znovu vrátil pacientovi tvář

Boston (USA) - Pod vedením českého chirurga Bohdana Pomahače provedli lékaři nemocnice v Bostonu v krátké době již druhou úplnou transplantaci obličeje. Příjemcem byl třicetiletý Mitch Hunter, který v roce 2001 po dopravní nehodě utrpěl vážné zranění při kontaktu s vedením elektrického proudu. Operace z minulého týdne se podle Pomahače uskutečnila bez problémů a pacient by se po ní měl úspěšně zotavit.

Třicetičlenný tým lékařů v nemocnici Brigham and Women's Hospital během čtrnáctihodinové operace transplantoval pacientovi celou tvář včetně nosu, víček, rtů, kůže, nervů a svalů. Totožnost dárce nebyla zveřejněna.

Čtyřicetiletý plastický chirurg Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

Pomahač v březnu vedl tým lékařů, který provedl vůbec první úplnou transplantaci obličeje v USA. Tehdy byl příjemcem pětadvacetiletý Dallas Wiens, kterého v roce 2008 vážně zranil také elektrický proud. Jako první na světě provedli celkovou transplantaci obličeje loni v březnu španělští lékaři. Příjemcem byl farmář, který se nešťastnou náhodou střelil do obličeje.

Mitch Hunter
Zdroj: ČT24/cbsboston.files.wordpress.com