Český chirurg Pomahač v USA potřetí transplantoval obličej

Boston (USA) – Tým českého chirurga Bohdana Pomahače v nemocnici v Bostonu provedl třetí úplnou transplantaci obličeje. Novou tvář získala Charla Nashová z amerického státu Connecticut, kterou před dvěma roky vážně zranil šimpanz její kamarádky. Lékaři se také pokusili transplantovat Nashové obě ruce, které jí zvíře utrhlo, ale tělo pacientky je nepřijalo a musely být opět odejmuty. Podle nemocničních zdrojů provedli lékaři obě transplantace v květnu. Mluvčí pacientky John Orr prohlásil, že Nashová se potýkala s pooperačními komplikacemi a teprve nyní nabyla vědomí.

Nashová je ve Spojených státech třetím člověkem, který podstoupil úplnou transplantaci obličeje. Všechny transplantace provedl lékařský tým Bohdana Pomahače. Ostravský rodák vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

Nashovou v roce 2009 napadl a znetvořil 90kilogramový šimpanz, kterého její kamarádka chovala jako domácí zvíře. Šimpanz Nashové odtrhl z tváře nos, rty a oční víčka a navíc i obě ruce. Lékaři později museli ženě odebrat oči, které zvíře vážně poškodilo.

Reportáž o transplantaci obličeje (zdroj: ČT24)

Rodina Nashové nyní žaluje majitelku šimpanze a požaduje po ní odškodné 50 milionů dolarů (840 milionů korun). Zároveň zažalovala stát Connecticut za to, že úřady povolily chovat doma nebezpečné zvíře a umožnily tak, aby k útoku vůbec došlo. Po státu příbuzní zraněné ženy požadují 150 milionů dolarů.

Charla Nashová před napadením šimpanzem a po něm
Zdroj: ČT24
Vydáno pod