Bývalý dozorce z Osvětimi půjde před soud

Lüneburg (Německo) – Bývalý dozorce v Osvětimi Oskar Gröning bude postaven před soud. Po prostudování dokumentace předložené prokuraturou k tomuto závěru dospěl soud v dolnosaském Lüneburgu s tím, že proti 93letému muži existuje dostatek důkazů.

Prokuratura Gröninga už v září obžalovala z podílu na 300 000 vraždách v tomto nacistickém táboře. Datum zahájení procesu stanoven nebyl, podle agentur by to mělo být počátkem příštího roku. K žalující straně se podle agentury připojilo 50 osob, které přežily holocaust nebo jsou příbuznými obětí.

Prokuratura je přesvědčena, že obžalovaný pomáhal nacistickému režimu s ekonomickými zisky, čímž podpořil systematické zabíjení. Gröning v Osvětimi evidoval zabavený majetek vězňů. Týká se to období mezi květnem a červnem 1944, kdy do Osvětimi přijelo na 425 000 Židů z Maďarska, z nichž 300 000 bylo takřka ihned povražděno v plynových komorách.

Gröning odmítl popírání holocaustu a dobrovolně se rozhodl o svém působení v Osvětimi otevřeně hovořit. Mimo jiné popsal zvěrstva, jichž byl v táboře svědkem. Tvrdí ale, že sám se žádného zločinu nedopustil.

Gröning je jedním ze tří desítek někdejších údajných osvětimských dozorců, jejichž stíhání loni v září doporučili spolkoví žalobci pověření objasňováním nacistických zločinů. Pro hannoverské zastupitelství je Gröningův případ v pořadí čtvrtým. Dva z případů prokuratura odložila kvůli špatnému zdravotnímu stavu podezřelých a třetí ukončila kvůli úmrtí podezřelého.

Vydáno pod