Bývalé vedení slovenské policie pomáhalo diskreditovat protivníky Ficova Smeru, vypověděl svědek

Bývalí členové vedení slovenské policie, kteří po obvinění z několika trestných činů skončili ve vazbě, se podle svědka podíleli na diskreditaci politických oponentů někdejší vládní strany Smer-SD, včetně exprezidenta Andreje Kisky a nynějšího premiéra Igora Matoviče. A také na vydírání podnikatelů. Napsal to slovenský list Sme s odvoláním na výpověď bývalého šéfa kriminálního úřadu slovenské finanční správy Ľudovíta Makóa, který byl původně mezi zadrženými a který spolupracuje s policií.

„Z mého pohledu měla skupina tři cíle. Prvním bylo udržet politickou moc strany Smer, zejména eliminovat politické soupeře, respektive opozici. Druhým bylo obsadit všechny důležité nejvyšší pozice ve všech bezpečnostních složkách státu. A tím demonstrovat moc a sílu a následně využívat tyto vymoženosti,“ uvedl podle Sme Makó. Třetím cílem skupiny bylo prý vydělat na vydírání podnikatelů a na rozhodnutích vyšetřovatelů, kteří za úplatky konkrétní kauzy zametli pod koberec.

Skupina v čele s již stíhaným podnikatelem Norbertem Bödörem a jeho vzdáleným příbuzným, tehdejším šéfem policie Tiborem Gašparem, se podle Makóa například dohodla na opětovném otevření daňové kauzy rodinné firmy KTAG exprezidenta Kisky s cílem vytvořit tlak na tehdejší hlavu státu.

Kiska se jako prezident opakovaně dostal do křížku s šéfem Smeru a expremiérem Robertem Ficem a odmítl také jeho ambice stát se šéfem ústavního soudu. V kauze KTAG policie Kisku loni obvinila.

Sledovací komando nasazené na Matoviče

Sme s odvoláním na výpověď Makóa také napsal, že skupina měla i vlastní sledovací komando, které se před pěti lety zaměřilo na současného předsedu vlády Matoviče. Ten jako opoziční politik dlouhodobě vystupoval proti Smeru-SD. „Během tohoto období jsme zpracovali denní rámec Igora Matoviče –⁠ kde bydlí, kde se zdržuje, s kým se stýká,“ uvedl Makó.

Gašpara, který byl v minulosti poradcem českého ministra vnitra Jana Hamáčka, a další někdejší ředitele elitních policejních složek slovenští kriminalisté zadrželi v listopadu. Obviněni byli kromě jiného ze založení zločinecké skupiny. Podle médií skupina čítala kolem deseti osob a spolupracoval s ní také již stíhaný šéf elitní složky prokuratury.

obrázek
Zdroj: ČT24

Vlna zatýkání představitelů slovenské justice, včetně soudců, dále bývalých vedoucích představitelů policie, úřadů a institucí či podnikatelů začala po letošních volbách, po kterých skončil Smer-SD po dlouholetém vládnutí v opozici.

Politici nynější vládní koalice premiéra Matoviče již před letošními volbami prosazovali, aby policie měla volné ruce při vyšetřování různých kauz. Robert Fico po vlně zatýkání funkcionářů z dob vládnutí své strany tvrdil, že policie pracuje na politickou objednávku.