Brexitová jednání skončila fiaskem. Corbyn a Mayová další rozhovory neplánují

2 minuty
Události: Rozhovory mezi britskou vládou a opozicí o brexitu ztroskotaly
Zdroj: ČT24

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn oznámil, že brexitové rozhovory s vládou ztroskotaly. Jejich cílem bylo najít východisko z patu ohledně odchodu země z Evropské unie. Podle Corbyna zašla jednání tak daleko, jak jen to bylo možné, ale nepodařilo se překonat vzájemné rozpory. „Přestože v některých bodech bychom kompromisu dosáhli, je jasné, že v jiných zásadních opatřeních se rozcházíme,“ uvedl Corbyn v dopise premiérce Therese Mayové. Podle britského tisku bude patrně následovat série průzkumných hlasování v parlamentu.

Mluvčí britské premiérky Mayové potvrdil, že další jednání s opozičními labouristy nejsou v plánu. Vyjednavači konzervativců se podle serveru BBC vzdali veškeré naděje, že se jim podaří labouristy přesvědčit. „Labouristé mají obavy ohledně trvanlivosti dohody dojednané slabou premiérkou,“ uvedl redaktor BBC Nicholas Watt.

Podle Corbyna je navíc konzervativní vláda oslabená po čtvrtečním příslibu premiérky Theresy Mayové, že po červnovém hlasování o brexitové dohodě v Dolní sněmovně stanoví časový plán svého odchodu z funkce a volby nového šéfa Konzervativní strany. „Postavení vlády je ještě nejistější a její autorita uvadla,“ uvedl Corbyn. Podle něho navíc odchod Mayové vyvolává pochybnosti, zda by byla jakákoli kompromisní dohoda později dodržena.

Bývalý ministr zahraničí a jedna z hlavních tváří kampaně za brexit Boris Johnson už oznámil, že bude na post lídra toryů kandidovat. 

Corbyn v pátek po ukončení šestitýdenního vyjednávání řekl, že labouristé „pečlivě zváží“ jakýkoli nový návrh, včetně sondovacích hlasování v Dolní sněmovně. Zopakoval ale, že jeho strana brexitovou dohodu nepodpoří, pokud se dokument výrazně nezmění.

Zákonodárci dokument odmítli již třikrát a kvůli tomu byl dvakrát odložen termín odchodu Spojeného království z evropského společenství. Británie měla Evropskou unii opustit 29. března, ale EU jí umožnila lhůtu posunout do 31. října, aby se Mayová mohla pokusit při jednáních s labouristy prolomit brexitový pat.

Mayová chce nyní dojednané podmínky brexitu poslancům předložit znovu, tentokráte však formou speciálního zákona o „rozvodové dohodě“. Klíčové hlasování o něm je naplánované na týden od 3. června. Podle informací ze čtvrtečního jednání Mayové se stranickými kolegy by měla premiérka naplánovat svůj odchod, ať už dopadne jakkoli. BBC s odvoláním na své zdroje napsala, že pokud poslanci podmínky odchodu z EU opět nepodpoří, Mayová rezignuje.

Premiérka také potvrdila, že vláda také zvažuje uspořádat sérii hlasování, „abychom viděli, jestli nápady, které se objevily, mají většinovou podporu v Dolní sněmovně“. Podle vládního dokumentu získaného moderátorem televize ITV Robertem Pestonem chce vláda tento plán uskutečnit příští týden.

Pokus o prolomení patové situace sérií „sondovacích“ hlasování ale už letos britský parlament absolvoval a k řešení to nevedlo. Stejně tak se jako slepá ulička jeví strategie Mayové s předložením prováděcího zákona k brexitové dohodě. Jeho podporu už vyloučili někteří konzervativci a v pátek také labouristický vůdce Corbyn.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 7 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 7 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 7 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...