Bidenova administrativa se neúspěšně pokusila navázat kontakt s KLDR

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se v únoru několika způsoby pokusila navázat kontakt se Severní Korejí, mimo jiné skrze severokorejskou misi při OSN. Pchjongjang na americké snahy však dosud nereagoval. S odvoláním na vysoce postaveného činitele Bidenovy administrativy o tom informovaly agentura Reuters a televize CNN.

„Abychom snížili riziko eskalace, oslovili jsme severokorejskou vládu prostřednictvím několika kanálů,“ sdělil CNN tento zdroj s tím, že se Washington snažil kontakt navázat od půlky února, mimo jiné v New Yorku. „K dnešnímu dni jsme od Pchjongjangu nedostali žádnou odpověď,“ doplnil představitel s tím, že „aktivní dialog“, navzdory četným americkým pokusům jej navázat, Washington s KLDR nemá už rok.

Zdroj neupřesnil, čeho se měla americká komunikace s KLDR týkat. Řekl však, že vláda podrobila americkou politiku vůči KLDR meziresortnímu přezkumu. Vyhodnoceny při něm podle něj mají být možnosti, jak reagovat na sílící hrozbu, kterou Severní Korea představuje pro své sousedy a širší svět.

Bidenova administrativa využila i členy Trumpovy vlády

Bidenova vláda se podle citovaného činitele při přezkumu spojila s japonskými a jihokorejskými spojenci i s představiteli předchozích amerických vlád, kteří mají zkušenosti s americkou politikou vůči KLDR, včetně úředníků administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Vůdce KLDR Kim Čong-un se s Trumpem setkal třikrát, v roce 2018 v Singapuru a rok poté ve Vietnamu a v demilitarizované zóně mezi KLDR a Jižní Koreou. Nedokázali se však shodnout na podmínkách odvolání amerických sankcí a Pchjongjang od té doby uskutečnil řadu zkoušek raket krátkého doletu.

Zpráva o snaze Bidenovy vlády navázat kontakt se Severní Korejí přichází v době, kdy američtí zákonodárci netrpělivě čekají, až prezident upřesní detaily své politiky vůči KLDR. Podle informovaných zdrojů by prezident mohl k tématu promluvit po dokončení přezkumu za několik týdnů.

Během volební kampaně Biden označil Kima za „gangstera“ a řekl, že se s ním nesetká, dokud Severní Korea neudělá významné kroky v jaderném odzbrojení.

KLDR podle CNN nedávno začala maskovat zařízení, které podle amerických zpravodajských služeb využívá k uskladnění jaderných zbraní. Televize se přitom odvolala na satelitní snímky, které má k dispozici.