Bagdádem zní kulometná palba a zmítají nepokoje poté, co duchovní Sadr oznámil odchod z politiky

Nejméně dvanáct lidí zemřelo a stovky utrpěly zranění v Bagdádu při střetech, které propukly po oznámení vlivného iráckého duchovního Muktady Sadra, že definitivně odchází z politiky. V metropoli podle agentury Reuters zní nepřetržitá kulometná palba. Sadrovi stoupenci vtrhli do sídla vlády. Sadr dle médií oznámil hladovku, dokud násilí neustane.

Armáda v celé zemi vyhlásila zákaz vycházení počínaje 19:00 místního času (18:00 SELČ). Od odpoledních hodin už platí zákaz vycházení v Bagdádu.

Mladí muži loajální Sadrovi vyšli do ulic a střetli se s rivalskými skupinami podporovanými Íránem. Před přísně střeženou vládní zónou na sebe házeli kamení. Podle svědků, které cituje agentura Reuters, se po celém Bagdádu ozývá střelba. Přinejmenším část jsou výstřely do vzduchu, ale zdroj střelby zatím není jasný. Irák patří mezi země, kde má značná část populace střelnou zbraň.

Irácká policie mezitím použila slzný plyn, aby rozehnala tisíce Sadrových stoupenců, kteří se snažili proniknout k sídlu vlády. Podle svědků, které citovala agentura AFP, policisté fyzicky zatlačovali davy lidí od vládní zóny.

Podle zdravotníků utrpělo nejméně patnáct protestujících střelná zranění a více než desítka dalších byla zraněna slzným plynem, anebo při fyzických střetech s pořádkovou policií.

Irák vede kabinet dosluhujícího premiéra Mustafy Kázimího, který „až do odvolání“ pozastavil činnost vlády a vyzval Muktadu Sadra, aby „dal demonstrantům pokyn k odchodu z vládních institucí“, napsala AFP.

Duchovní na dění v ulicích Bagdádu reagoval vyhlášením hladovky. Tu hodlá držet, dokud násilí neustane.

Muktada Sadr
Zdroj: Alaa Al-Marjani/Reuters

Sadrovi lidé chtějí nové volby

Sadrovo hnutí vyšlo jako nejsilnější formace z loňských říjnových voleb, ale později se odmítlo podílet na sestavování vlády a Sadrovi příznivci nyní pořádají protesty a požadují vypsání nových voleb.

„Rozhodl jsme se nevměšovat se už do politických záležitostí. Ohlašuji svůj definitivní odchod z politiky,“ stojí v Sadrově pondělním tweetu. Podle agentury Reuters také oznámil, že ukončí činnost institucí s ním spojených a že je to reakce na zablokovanou politickou situaci. Pouze některé kulturní a náboženské organizace budou fungovat i nadále.

Sadrovi příznivci v sídle vlády
Zdroj: Alaa Al-Marjani/Reuters

Sadr kritizuje ostatní šíitské politické vůdce za to, že se nepřipojili k jeho návrhům reforem.

Zákaz vycházení, který po vpádu Sadrových lidí do sídla vlády urychleně vyhlásila armáda, se týká civilistů i automobilů. Příznivci duchovního tehdy vnikli do sálů vládního sídla a začali provolávat hesla na Sadrovu podporu. Podle fotografa agentury AFP seděli demonstranti v křeslech, někteří mávali iráckými vlajkami, jiní si pořizovali selfie. Ostatní se koupali v bazénu na zahradě.

Hrozí destabilizace země

Irácká vláda má sídlo v paláci republiky, který se nachází v přísně střežené zóně irácké metropole. Vjezdy do ní byly uzavřeny.

Duchovní už dříve stáhl z parlamentu poslance zvolené v jeho bloku, protože se nedohodl s ostatními stranami na jmenování nového premiéra. Jeho hlavními protivníky jsou politici blízcí Teheránu. Sadrovi stoupenci od konce července protestují u parlamentu a vládních budov. Vyjednávání o novém premiérovi a prezidentovi podle Reuters ustala.

Agentura napsala, že nové Sadrovo rozhodnutí může vést k další destabilizaci země. Podle informací agentury AP propukly protesty i v převážně šíitských provinciích na jihu země, kde Sadrovi stoupenci zapalovali pneumatiky a blokovali silnice v provincii Basra bohaté na ropu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu tři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli nejméně tři lidé, další člověk se zranil, informovaly ukrajinské úřady. Podle nich po útoku vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 24 mminutami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 52 mminutami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 54 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 4 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 4 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...