Bagdádem zní kulometná palba a zmítají nepokoje poté, co duchovní Sadr oznámil odchod z politiky

Nejméně dvanáct lidí zemřelo a stovky utrpěly zranění v Bagdádu při střetech, které propukly po oznámení vlivného iráckého duchovního Muktady Sadra, že definitivně odchází z politiky. V metropoli podle agentury Reuters zní nepřetržitá kulometná palba. Sadrovi stoupenci vtrhli do sídla vlády. Sadr dle médií oznámil hladovku, dokud násilí neustane.

Armáda v celé zemi vyhlásila zákaz vycházení počínaje 19:00 místního času (18:00 SELČ). Od odpoledních hodin už platí zákaz vycházení v Bagdádu.

Mladí muži loajální Sadrovi vyšli do ulic a střetli se s rivalskými skupinami podporovanými Íránem. Před přísně střeženou vládní zónou na sebe házeli kamení. Podle svědků, které cituje agentura Reuters, se po celém Bagdádu ozývá střelba. Přinejmenším část jsou výstřely do vzduchu, ale zdroj střelby zatím není jasný. Irák patří mezi země, kde má značná část populace střelnou zbraň.

Irácká policie mezitím použila slzný plyn, aby rozehnala tisíce Sadrových stoupenců, kteří se snažili proniknout k sídlu vlády. Podle svědků, které citovala agentura AFP, policisté fyzicky zatlačovali davy lidí od vládní zóny.

Podle zdravotníků utrpělo nejméně patnáct protestujících střelná zranění a více než desítka dalších byla zraněna slzným plynem, anebo při fyzických střetech s pořádkovou policií.

Irák vede kabinet dosluhujícího premiéra Mustafy Kázimího, který „až do odvolání“ pozastavil činnost vlády a vyzval Muktadu Sadra, aby „dal demonstrantům pokyn k odchodu z vládních institucí“, napsala AFP.

Duchovní na dění v ulicích Bagdádu reagoval vyhlášením hladovky. Tu hodlá držet, dokud násilí neustane.

Muktada Sadr
Zdroj: Alaa Al-Marjani/Reuters

Sadrovi lidé chtějí nové volby

Sadrovo hnutí vyšlo jako nejsilnější formace z loňských říjnových voleb, ale později se odmítlo podílet na sestavování vlády a Sadrovi příznivci nyní pořádají protesty a požadují vypsání nových voleb.

„Rozhodl jsme se nevměšovat se už do politických záležitostí. Ohlašuji svůj definitivní odchod z politiky,“ stojí v Sadrově pondělním tweetu. Podle agentury Reuters také oznámil, že ukončí činnost institucí s ním spojených a že je to reakce na zablokovanou politickou situaci. Pouze některé kulturní a náboženské organizace budou fungovat i nadále.

Sadrovi příznivci v sídle vlády
Zdroj: Alaa Al-Marjani/Reuters

Sadr kritizuje ostatní šíitské politické vůdce za to, že se nepřipojili k jeho návrhům reforem.

Zákaz vycházení, který po vpádu Sadrových lidí do sídla vlády urychleně vyhlásila armáda, se týká civilistů i automobilů. Příznivci duchovního tehdy vnikli do sálů vládního sídla a začali provolávat hesla na Sadrovu podporu. Podle fotografa agentury AFP seděli demonstranti v křeslech, někteří mávali iráckými vlajkami, jiní si pořizovali selfie. Ostatní se koupali v bazénu na zahradě.

Hrozí destabilizace země

Irácká vláda má sídlo v paláci republiky, který se nachází v přísně střežené zóně irácké metropole. Vjezdy do ní byly uzavřeny.

Duchovní už dříve stáhl z parlamentu poslance zvolené v jeho bloku, protože se nedohodl s ostatními stranami na jmenování nového premiéra. Jeho hlavními protivníky jsou politici blízcí Teheránu. Sadrovi stoupenci od konce července protestují u parlamentu a vládních budov. Vyjednávání o novém premiérovi a prezidentovi podle Reuters ustala.

Agentura napsala, že nové Sadrovo rozhodnutí může vést k další destabilizaci země. Podle informací agentury AP propukly protesty i v převážně šíitských provinciích na jihu země, kde Sadrovi stoupenci zapalovali pneumatiky a blokovali silnice v provincii Basra bohaté na ropu. 

Načítání...