Do iráckého parlamentu pronikli příznivci duchovního Sadra. Chtějí zabránit vzniku nové vlády

3 minuty
Události: Stoupenci duchovního Sadra pronikli do parlamentu v Bagdádu
Zdroj: ČT24

Tisíce příznivců šíitského duchovního Muktady Sadra v sobotu pronikly do iráckého parlamentu. Tento týden se tak stalo už podruhé. Demonstranti, které se snažila zastavit policie, agentuře AP řekli, že protest uspořádali, aby zabránili zasedání parlamentu. Sadr své příznivce vyzval, aby vyšli do ulic a zastavili vytvoření nové vlády vedené silami nakloněnými Íránu. Demonstranti odpoledne oznámili, že hodlají v parlamentu zůstat, dokud nebudou splněny jejich požadavky.

Tisíce příznivců šíitského duchovního se nejprve shromáždily v Bagdádu a vnikly do vládní a diplomatické čtvrti. Demonstraci se snažila rozehnat u sídla parlamentu policie, použila slzný plyn a ohlušující granáty. Protestující po policistech házeli kamení. Při zásahu bylo zraněno sto demonstrantů a pětadvacet členů pořádkových služeb, uvedla agentura AFP s odkazem na podvečerní vyjádření ministerstva zdravotnictví.

Demonstranti v okupované budově seděli v jednacím sále, ale také leželi na kobercích na chodbách nebo seděli opření o sloupy. Někteří se ovívali kusy kartonů, jiní si kvůli horku vysvlékli košile a zůstali jen v nátělnících. Mnozí trávili čas hraním na mobilních telefonech.

Lidé se v Bagdádu shromáždili po Sadrově výzvě, aby vyšli do ulic a zabránili vzniku nové vlády nakloněné Íránu. „Přišli jsme, abychom odstranili zkorumpovanou politickou třídu a zabránili jí svolat zasedání parlamentu,“ řekl jeden z demonstrantů. Protestující obsadili irácký parlament už ve středu.

Ke klidu a smířlivému řešení situace během soboty vyzvalo mnoho politiků i například šéf mise OSN v Iráku. Oba bloky „by si měly sednout k jednomu stolu, vyjednávat a dohodnout se. Pro dobro Iráku a Iráčanů,“ řekl v televizním projevu premiér Mustafa Kázimí.

Davy obsadily jednací sál znovu v sobotu ve chvílích, kdy měli proíránští poslanci podle plánu zvolit Muhammada Súdáního, spojence Teheránu, novým premiérem. „Je to vzkaz poslancům od iráckého lidu. Je konec. S autoritou tohoto parlamentu je konec a moc patří lidem a lidé rozhodnou o svém osudu,“ řekl další protestující.

Politická krize v zemi trvá už řadu měsíců

Na pozadí násilných scén se nebojuje o nic menšího než o budoucnost čtyřicetimilionové země. Jejímu pádu do klína mocného souseda, šíitské velmoci Íránu, se nacionalista Sadr, který je těžkou vahou místní politiky, snaží zabránit.

Vedle íránského vlivu chce Sadr zbavit Irák i vlivu amerického. Právě s takovými sliby vyhrál loni v říjnu volby. Chtěl sestavit širokou národní koalici všech etnonáboženských skupin komplikované země, především se sunnity a Kurdy. Jenže proti tomu se postavil proíránský blok. Po svém neúspěchu nařídil Muktada Sadr svým poslancům parlament.

Proíránské síly pak jmenovaly Súdáního kandidátem na post premiéra. „(Súdání) se nechává řídit z ciziny a pracuje jen na rozpočtu pro svou stranu. Nevytváří vládu, která by se starala o zájmy lidí,“ řekl demonstrant Abbás Falah. 

Svou sílu Sadr ukazuje opakovaně. Před dvěma týdny svolal na společnou modlitbu do bagdádských ulic statisíce lidí. Klerikův hněv přitom směruje jen k politikům a proíránským milicím. Své stoupence odrazuje od útoků na policii i armádu. Země zatím zůstává už devět měsíců bez řádné vlády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 10 mminutami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 48 mminutami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 51 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 72, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 2 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 7 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 9 hhodinami
Načítání...