Bachmut nebudeme bránit za každou cenu, řekl Zelenskyj

Obrana obklíčeného města Bachmut bude pokračovat, ale „ne za každou cenu“, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Mezitím se podle něj musí obránci připravit na protiofenzivu. Zelenskyj také uvedl, že ukrajinské síly působí ruským útočníkům u města Vuhledar „mimořádně značné“ ztráty.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

„Není to nijak zvlášť velké město. Vlastně jako mnoho dalších měst v Donbasu zničených Rusy. Je pro nás důležité ho bránit, ale ne za každou cenu a ne tak, že všichni zemřou. Budeme bojovat tak dlouho, dokud to bude rozumné, dokud se Rusové budou snažit pokračovat v ofenzivě na Kramatorsk a Slovjansk, dosáhnout administrativních hranic Donbasu a řeky Dněpr,“ řekl v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera.

V neděli Zelenskyj popsal situaci u Bachmutu jako „velmi složitou“. V městě na frontě v Doněcké oblasti žilo před válkou sedmdesát tisíc obyvatel, nyní však podle odhadů ukrajinských představitelů zůstalo méně než pět tisíc civilistů.

Letecký pohled na Bachmut
Zdroj: ČTK / AP / LIBKOS

Prezident poznamenal, že ukrajinští obránci budou klást odpor a mezitím se připraví na další protiofenzivu. Ukrajinský generální štáb uvedl, že za neděli obránci odrazili útoky u sedmi obcí. Napjatá situace je také u Vuhledaru, kde ukrajinská obrana podle Zelenského působí okupačním silám značné ztráty, uvedla agentura Reuters.

Ukrajina se podle Zelenského připravuje na krátkou válku a brzké vítězství. „Čím dříve to přijde, tím méně budeme mít obětí. V roce 2014 byl konflikt zmrazen a to nám neprospělo. Minské dohody daly Putinovi čas připravit se na nový útok. Ale do stejné pasti se znovu nechytíme,“ zdůraznil ukrajinský prezident podle agentury Ukrinform.

Britské ministerstvo obrany v pondělí na základě informací zpravodajců uvedlo, že ztráty na životech zůstávají zejména v Bachmutu a Vuhledaru vysoké. S ohledem na blížící se první výročí od začátku plnohodnotné invaze jsou podle ministerstva ruské síly pod zvyšujícím se tlakem. Moskva proto bude tvrdit, že Bachmut dobyla, a to bez ohledu na reálnou situaci na místě, tvrdí tajné služby.

Americký Institut pro studium války (ISW) v polovině února uvedl, že Západ je znepokojen ukrajinským odhodláním Bachmut udržet. Ve své analýze se odkázal na informace západních médií, podle nichž ukrajinská armáda není s to město bránit a současně provést předpokládanou jarní protiofenzivu.

ISW se však kloní k názoru, že rozhodnutí Ukrajiny bránit Bachmut je pravděpodobně strategicky správné, a to i přes náklady, se kterými se pojí. Obrana Bachmutu donutila Kreml nasadit velkou část žoldnéřské Wagnerovy skupiny i elitních výsadkových sil k udržení postupu, který je vykoupen vysokými ztrátami. Podle amerických analytiků tato skutečnost zřejmě vytvoří příznivé podmínky pro budoucí ukrajinskou protiofenzivu.

Ruská ofenziva narazila na Vuhledar. Nový útok by vyžadoval další mobilizaci, tvrdí odborník

Naopak nová ruská ofenziva je podle expertů aktuálně málo pravděpodobná. Západní představitelé a analytici tvrdí, že Moskva jí v současnosti není schopná. V rozhovoru pro sobotní podcast War on the Rocks vojenský analytik Michael Koffman uvedl, že ofenziva Ruska začala před třemi týdny neúspěšným útokem ve Vuhledaru. Uvedl, že ačkoli současné boje mohou nabývat na intenzitě, jejich rozsah se nezvětší, dokud a pokud Rusko neprovede druhou vlnu mobilizace.

„Aby došlo k další ofenzivě, mnohem větší než této, musela by ruská armáda provést druhou mobilizaci. Potřebovali by několik set tisíc dalších příslušníků,“ řekl Koffman. Minulý týden též vysoce postavený americký vojenský představitel uvedl pro CNN, že ruské plány na novou rozsáhlou ofenzivu jsou „spíše aspirační než realistické“.

Britské ministerstvo v pondělí poznamenalo, že pokud ruská jarní ofenziva nedosáhne výsledků, napětí ve vedení okupační armády se pravděpodobně ještě zvýší.

Charkov se obává útoku ze severu

Obavy z ruské ofenzivy mají obyvatelé Charkova. Mnozí se obávají velkého útoku ze severu z Ruska, a proto město opouštějí, řekla v rozhovoru s ČTK šéfka organizace Maidan Monitoring Information Center Natalija Zubarová.

V posledních dnech město na východě Ukrajiny zasáhlo několik raketových útoků, často byly vyhlašovány letecké poplachy a následně se ozvalo několik výbuchů. „Tyto raketové útoky byly velmi hlasité a myslím, že právě i to přispělo k panice mezi lidmi,“ uvedla Zubarová.

Podle místních úřadů je v Charkově asi osm tisíc poškozených budov, polovina z nich je zcela zničených. Toto číslo nicméně zahrnuje velké rezidenční domy s množstvím bytů i menší jednopatrové domy. Ekonomika Charkova je podle Zubarové zničená a město v posledních měsících funguje „na přístrojích“. Když útoky ve druhém největším ukrajinském městě míří na energetická zařízení, často se pak části města na nějakou dobu ocitnou bez elektřiny, tepla či vody. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 4 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 6 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 8 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 8 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...