Atlantis hlásí problémy, není to však vážné

Mys Canaveral (USA) - Asi půlmetrový pás prasklin odhalili astronauti z raketoplánu Atlantis při inspekci pláště své kosmické lodi, která míří k Hubbleovu vesmírnému teleskopu. Poškození, které mají pravděpodobně na svědomí odpadávající úlomky z vnějších palivových nádrží během pondělního startu, ale není podle řízení mise vážné. Přesto provede další analýzy.

Miniaturní trhliny se objevily na čtyřech až pěti izolačních destičkách na pravé straně raketoplánu v místě, kde křídlo přiléhá k trupu. Vznikly asi dvě minuty po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Pro případ, že by se Atlantis nemohl bezpečně vrátit na Zemi, je na mysu Canaveral připraven záložní raketoplán Endeavour. Americká posádka Atlantisu totiž nemůže vyhledat záchranu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako jiné mise, neboť Hubbleův teleskop se pohybuje mnohem výše než orbitální komplex.

Cílem páté mise je prodloužení životnosti Hubbleova teleskopu

Cílem již páté a poslední servisní výpravy k unikátnímu kosmickému dalekohledu je prodloužit jeho životnost nejméně o pět let. Vesmírní mechanici z Atlantisu mu vymění nefunkční vybavení a vylepší ho moderními kamerami a spektrometrem, které astronomům umožní sledovat i velmi vzdálené vesmírné objekty. Na „Hubblea“ také namontují zařízení, pomocí nějž bude teleskop po vypršení životnosti naveden do zemské atmosféry, kde shoří.

Během jedenáctidenní mise mají astronauti v plánu pět výstupů do volného prostoru. Tří z nich se zúčastní Andrew Feustel, který má příbuzné v Česku. Kvůli tomu vzal na palubu Atlantisu i českou vlajku a výtisk Písní kosmických básníka Jana Nerudy.