Anonym vyhrožuje všem policistům v Dallasu, odstřelovač zjevně chystal krvavější útok

Policie v Dallasu je v nejvyšší pohotovosti. Anonym vyhrožuje všem policistům ve městě. Policejní oddělení podnikla mimořádná bezpečnostní opatření, budovu hlídá speciální zásahová jednotka. Ve městech v USA mezitím dál pokračují protesty proti policejnímu násilí na černoších. Policie zadržela desítky lidí, došlo i na ojedinělé konflikty, po kterých je několik zraněných. Vlnu násilí rozpoutaly dva zákroky proti černochům.

Budova policejního ředitelství v Dallasu je uzavřená a obklopila ji vozidla speciální jednotky SWAT, podle svědků byly zatarasené i příjezdové ulice. Policie později všechna opatření popřela. Oznámila jen, že pátrala po podezřelém člověku, nikoho ale nenašla.

V napjaté atmosféře se v Dallasu uskutečnily pohřby obětí čtvrteční střelby. Černošský útočník Micah Johnson, který měl za sebou službu v armádě, při demonstraci proti policejnímu násilí zastřelil pět policistů a sedm dalších zranil, poranil i dva civilisty.

Střelec z Dallasu psal vlastní krví po zdi

Johnsona zabila v garážích výbušnina, kterou na místo dopravil robot. Během doby, kdy byl obklíčený, psal na zdech parkoviště vzkazy vlastní krví. V rozhovoru se CNN to prohlásil šéf dallaské policie David Brown. Útočník na zdi napsal například iniciály RB, jejichž význam vyšetřovatelé zjišťují.

Nahrávám video

Při domovní prohlídce našla policie u Johnsona mimo jiné předměty potřebné k výrobě nálože nebo deník, ze kterého vyplývalo, že zamýšlel i krvavější útok. Johnson navíc před časem v Dallasu navštěvoval kurzy bojové taktiky, jejichž součástí byly i střelba v pohybu nebo rychlá změna pozic. Podel sousedů cvičil bojovou taktiku i na zahradě.

Do ulic znovu vyšly stovky lidí

Policisté z Dallasu přitom odmítají, že by měli s kýmkoli nějaké problémy. „Máme dobré pracovní vztahy s naší komunitou. Není to sice úplně perfektní, stále se snažíme porozumět, koho vlastně chráníme, ale lidé nás s láskou podporují,“ řekl černošský policista Ira Carter.

Vlnu násilí vyvolaly dva případy, kdy policisté zastřelili při běžných kontrolách v Minnesotě a Louisianě dva černochy. Incidenty a protesty se teď konají po celé zemi. V sobotu uzavřely hlavní dopravní tepny několika amerických měst. 

Květiny před policejním ústředím v Dallasu
Zdroj: Gerald Herbert/ČTK/AP

Protesty byly převážně nenásilné, při střetech v Saint Paul v Minnesotě ale bylo zraněno pět policistů. Demonstranti po nich házeli kameny, láhve a dělbuchy. Policisté je nakonec rozehnali pomocí pepřového spreje a slzného plynu.

Stovky lidí vyšly do ulic i v Baton Rouge v Louisianě, kde policisté tento týden zastřelili Altona Sterlinga. I zde došlo k drobným potyčkám. Bahamy, Bahrajn a Spojené arabské emiráty varují své občany, aby se během cest do USA vyhýbali místům, kde se demonstruje, a aby policii neodporovali.

Americký prezident Barack Obama odmítá názor, že násilnosti jsou důkazem rozštěpení americké společnosti. K násilí podle něj přispívá velká míra rozšíření zbraní mezi lidmi. Počínání policistů v Minnesotě a Louisianě ale kritizoval. Takové zacházení policie s menšinami by podle něj mělo znepokojovat všechny Američany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zahájily nové údery na Írán, ten hlásí exploze z různých oblastí

Spojené státy v noci na čtvrtek zahájily nové vzdušné údery na cíle v Íránu, oznámilo oblastní velitelství amerických sil (CENTCOM). Írán informoval o explozích v několika oblastech, uvedla agentura Reuters. Útoky následovaly po varování prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož USA budou útočit, pokud Teherán nepodepíše mírovou dohodu.
00:10Aktualizovánopřed 18 mminutami

Rozhodčího, kterého úřady připravily o MS, v Somálsku vítaly stovky fanoušků

Fotbalový rozhodčí Omar Abdulkadir Artan, kterého úřady po příletu nepustily do USA a znemožnily mu pískat na mistrovství světa, se po návratu do vlasti dočkal bouřlivého přivítání. Podle agentury AP na něj na letišti v Mogadišu kromě vládních činitelů a svazových funkcionářů čekalo také několik stovek fanoušků s vlajkami.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Po zveřejnění části Epsteinových spisů přibylo zastrašování jeho obětí

Po zveřejnění části spisů sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina vzrostla míra zastrašování jeho obětí. Agentura Reuters vyzpovídala 23 z nich. Téměř všechny tvrdí, že kvůli výhrůžkám žijí v neustálém napětí. Ve středu v americkém Kongresu o svých vazbách na Epsteina vypovídal miliardář a spoluzakladatel technologického giganta Microsoft Bill Gates.
před 1 hhodinou

Papež požehnal věž baziliky Sagrada Família v Barceloně

Papež Lev XIV. ve středu večer požehnal a tím i otevřel nejvyšší kostelní věž Ježíše Krista v chrámu Svaté rodiny (Sagrada Familia), která se stala nejvyšší kostelní stavbou na světě. Na své dokončení chrám čeká od konce 19. století, tehdy své vize do návrhu promítl katalánský architekt Antoni Gaudí. Ve své homilii papež připomněl, že nelze věřit v Ježíše Krista a podporovat války.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Po americkém úderu na tanker u Ománu se pohřešují tři Indové

Strojovnu ropného tankeru nedaleko pobřeží Ománu ve středu zachvátil požár poté, co plavidlo zasáhla americká armáda, informují světové agentury. Podle oblastního velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM) posádka odmítla uposlechnout rozkazy. Indické ministerstvo zahraničí informovalo, že na palubě bylo 24 Indů, z nichž tři se stále pohřešují a zbylých 21 bylo zachráněno. Dillí si v reakci na útok předvolalo zástupce amerického velvyslanectví v Indii, aby vyjádřilo svůj protest, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

USA provedly údery na Írán, ten mířil na americké cíle v regionu

Spojené státy dokončily nové údery na Írán, podle Washingtonu šlo o reakci na íránské sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. Íránská agentura Mehr tvrdí, že v oblasti přístavního města Sirík byly zaznamenány výbuchy, údery hlásí také ostrov Kešm. Tisíce lidí jsou v důsledku útoků bez pitné vody. Íránské revoluční gardy tvrdí, že podnikly odvetné údery proti americkým cílům v regionu v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku. Americký prezident Donald Trump nevylučuje další údery v Íránu.
9. 6. 2026Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sedm dětí zahynulo při požáru minibusu v Zimbabwe

Minibus převážející školáky vzplanul v centrální části Zimbabwe, při neštěstí zahynulo sedm lidí, uvedly úřady. Podle policie bylo v autobuse 24 dětí, počet zraněných zatím neuvedla. Tamní média napsala, že do nemocnice byli převezeni řidič i průvodčí, a dodala, že všichni mrtví jsou školáci. Počáteční vyšetřování naznačuje, že požár se začal šířit od kanystru benzinu, který ležel v minibusu.
před 3 hhodinami

VideoMexická města se před fotbalovým šampionátem potýkají s protesty

Organizátoři mají už jen hodiny na to zajistit hladký chod mistrovství světa ve fotbale. Zatímco přílety do USA poznamenaly přísné kontroly, v Mexiku proběhly protesty učitelů za lepší platy. Mimo jiné i ve městě Guadalajara, kde se v noci na pátek SELČ utká český tým s Jižní Koreou. Demonstrovala i organizace sdružující lidi z chudinských čtvrtí, která tamním úřadům vyčítá, že utrácejí na špatných místech. Vláda na kritiku odpovídá statistikou, podle které v zemi v posledních letech výrazně ubylo lidí žijících pod hranicí chudoby. V Mexiku ale dál panují obrovské sociální rozdíly, které jsou viditelné právě i v Guadalajaře, kde na dohled míst s rozpadající se infrastrukturou vyrůstají nové věžáky. Vedení druhé největší aglomerace Mexika tvrdí, že chce město představit jako centrum technologií a inovací. Pořádání nejsledovanější sportovní akce planety ale znamená, že pozornosti neuniknou ani jeho problémy.
před 4 hhodinami
Načítání...