Americkou Agenturu pro ochranu životního prostředí povede „ropný Scott“

Zvolený americký prezident Donald Trump jmenuje generálního prokurátora Oklahomy Scotta Pruitta šéfem Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Oznámil to Trumpův tým. Pruitt v minulosti kritizoval kroky vlády Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám a je zastáncem zmírnění regulací EPA v oblasti těžby ropy a plynu. Jeho nominace podle agentury Reuters potěší ropný průmysl, ale rozhněvá ekologické aktivisty.

„EPA utratila příliš mnoho peněz daňových poplatníků na nekontrolovaných programech zaměřených proti energetickému průmyslu. To mělo za následek likvidaci milionu pracovních míst a ohrožení zemědělců, podniků a průmyslových odvětví,“ praví se v prohlášení, jež Trump vydal v souvislosti Pruittovou nominací.

Pruitt byl velkým odpůrcem Obamova boje proti klimatickým změnám. V roce 2011 se stal generálním prokurátorem státu, který je největším producentem ropy a zemního plynu v USA. S agenturou, kterou se chystá Pruitt vést, vedl již několik soudních sporů. Zažaloval ji kvůli opatřením, jejichž cílem bylo snížit emise skleníkových plynů a zlepšit smogovou situaci.

„Američany nebaví koukat na to, jak se z naší ekonomiky kvůli zbytečným předpisům EPA vytrácí miliardy dolarů. Mám v úmyslu agenturu vést tak, abych hájil odpovědnou ochranu životního prostředí, ale rovněž svobodu amerických firem,“ citoval Pruitta Trumpův tým, podle kterého je schopen učinit přítrž „přehnanému boji proti uhlí“.

Šéfem vnitřní bezpečnosti by mohl být generál ve výslužbě Kelly

Na post ministra vnitřní bezpečnosti se Trump chystá nominovat generála námořní pěchoty ve výslužbě Johna Kellyho. Ten kritizoval dosluhujícího šéfa Bílého domu Baracka Obamu za nedostatečnou ochranu hranic s Mexikem. Velvyslancem v Číně pak má být guvernér státu Iowa Terry Branstad.

Donald Trump a John Kelly
Zdroj: Mike Segar/Reuters

Kelly při návštěvě Austrálie řekl americké televizní stanici Fox News, že byl požádán o převzetí této prestižní ministerské funkce a že by jmenování do čela úřadu, který vznikl po atentátech 11. září 2001 s cílem chránit americké území, považoval za velkou čest.

Terry Branstad
Zdroj: Brendan McDermid/Reuters

Jedná se o třetího generála ve výslužbě, který by měl sloužit v nové americké vládě.

V případě potvrzení jeho nominace Senátem by 66letý Kelly vedl úřad, který má podle Reuters zajišťovat hranice, zvlášť s Mexikem, proti nelegálním přistěhovalcům, ochraňovat prezidenta, koordinovat zpravodajské a protiteroristické služby a řešit i přírodní katastrofy.

Ministra zahraničí oznámí Trump příští týden

Nově zvolený americký prezident Trump hodlá příští týden zveřejnit s napětím očekávané jméno budoucího ministra zahraničí USA. V úvahu podle médií připadá hlavně bývalý prezidentský kandidát za republikány Mitt Romney.

Romney se sám ucházel o prezidentskou funkci, ale v roce 2012 neuspěl v souboji proti Baracku Obamovi. Dalším možným kandidátem je podle amerických novinářů bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael uvedl, že v odvetě zahájil v Libanonu údery na cíle spojené s Hizballáhem

Izraelská armáda v pondělí uvedla, že v odvetě zahájila v Libanonu údery na cíle spojené s Hizballáhem. Učinila tak poté, co se toto libanonské proíránské hnutí v noci na pondělí přihlásilo k útoku drony a střelami na Izrael, uvedla agentura Reuters. Agentury hlásí výbuchy v libanonském hlavním městě Bejrútu.
02:10Aktualizovánopřed 32 mminutami

Kvůli situaci na Blízkém východě se sejde bezpečnostní rada, projedná repatriace

Kvůli situaci na Blízkém východě se v pondělí v 7:00 sejde Bezpečnostní rada státu (BRS). Zabývat se bude repatriací Čechů z oblasti i připraveností státu na možný vývoj. Zasedání svolal premiér Andrej Babiš (ANO) po americko-izraelských úderech v Íránu, které začaly v sobotu ráno. Babiš v neděli řekl, že do Ománu v pondělí odletí pro české občany čtyři letadla společnosti Smartwings, do každého z nich se vejde až 189 cestujících.
před 1 hhodinou

Trump souhlasí s jednáním. Další země zvažují údery na Írán

Americký prezident Donald Trump souhlasí s jednáním s íránskými představiteli, kteří přežili americké a izraelské údery z posledních dvou dnů, řekl v rozhovoru pro časopis The Atlantic. Poznamenal, že k tomu měli přistoupit už dříve. Čekali podle něj příliš dlouho, napsala agentura Reuters. V jiném rozhovoru šéf Bílého domu sdělil, že americké a izraelské údery zabily 48 vysokých íránských činitelů. Operace podle Trumpa bude pokračovat, dokud nebudou splněny její cíle. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s pokračováním úderů počítá. Údery na Írán zvažují také Francie, Británie a Německo.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Íránská střela zničila izraelský kryt s lidmi. Mrtví jsou i v SAE

Íránské rakety a drony v neděli opět směřovaly na cíle v Izraeli. Ve městě Bejt Šemeš jedna z nich zabila devět lidí, píše server Times of Israel (ToI) a informuje asi o padesáti dalších zraněných. Hlasité exploze se ozvaly také ve Spojených arabských emirátech (SAE), podle ministerstva obrany tu údery připravily o život tři lidi a vyšší desítky dalších zranily. Jeden mrtvý a zranění jsou také v Kuvajtu. Terčem byly i Dauhá, Manáma či ománský přístav Dakm.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Štáb ČT natáčel v podzemní porodnici v Ruskem terorizovaném Chersonu

Ukrajinské úřady rozšířily v ostřelovaném Chersonu povinnou evakuaci rodin s dětmi. V červené zóně jsou i některé nemocnice a prenatální centrum. V únoru se tam narodilo už dvanáct dětí. Celá porodnice teď funguje v podzemí, horní patra budovy jsou opakovaně terčem Rusů. Pacientky jsou však odhodlané ve svém domovském městě zůstat, přestože jejich těhotenství jsou teď kvůli stálému stresu riziková. Chersonské úřady počítají, že na město za týden zaútočí přes 250 dronů. Na místě natáčel štáb ČT.
před 6 hhodinami

Nejméně 23 lidí zemřelo v Pákistánu. Dav vpadl na konzulát USA v Karáčí

Nejméně 23 lidí bylo zabito při nepokojích v Pákistánu, sdělila agentura Reuters. Veřejnost rozlítily zprávy o smrti íránského nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Stovky lidí vpadly na americký konzulát v přístavním městě Karáčí. Desítky osob utrpěly zranění při prudkých střetech s bezpečnostními silami, někteří jsou v kritickém stavu a počet obětí může ještě stoupnout. Protesty probíhaly i v Iráku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Íránské úřady hlásí 165 obětí po úderu na školu. USA zprávy prověřují

Íránský prokurátor, jehož citovala státní agentura IRNA, sdělil, že počet obětí útoku na dívčí základní školu na jihu Íránu vzrostl dle tamních úřadů na 165 a nejméně 96 lidí utrpělo zranění. Dosavadní informace uváděly 108 mrtvých. Izraelská armáda si podle íránské agentury není vědoma žádných úderů v této oblasti. Americká armáda uvedla, že zprávy prověřuje.
před 7 hhodinami

Údery Izraele a USA zabily desítky íránských představitelů

Vzdušný úder USA a Izraele na budovu pohraniční stráže na západě Íránu v neděli zabil 43 členů bezpečnostních složek a desítky lidí zranil, tvrdí íránská média. Americký prezident Donald Trump řekl, že údery zabily 48 vysokých íránských představitelů. Při vojenské operaci Epic Fury (Epická zuřivost) proti Íránu započaté v sobotu byli zabiti v akci také tři američtí vojáci a dalších pět bylo vážně zraněno.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...