Afghánistán po třech letech vlády Talibanu trápí hlad a izolace

8 minut
Horizont ČT24: Tři roky vlády Talibanu v Afghánistánu
Zdroj: ČT24

Taliban zahájil oslavy tříletého výročí uchopení moci nad Afghánistánem. Jeho nástup umožnilo stažení spojeneckých vojsk, islamistické hnutí slaví dění léta 2021 jako vojenské vítězství. Na mezinárodním poli se mu ale zatím nedostalo uznání, zápolí s kritickou humanitární situací a sklízí kritiku za potlačování práv žen.

Slavnostní přehlídka ozbrojených složek hnutí Taliban na bývalé americké základně Bagrám má mimořádný symbolický význam. Základna, kde přebývali i čeští vojáci, leží čtyřicet kilometrů od metropole Kábul a byla jednou z nejdůležitějších spojeneckých bašt v zemi. Taliban se na ní chlubí ukořistěnými západními zbraněmi i technikou. Stav země ale mnoho důvodů k oslavám nedává.

„Více než polovina obyvatel, tedy 23,7 milionu lidí, potřebuje letos humanitární pomoc. To je třetí nejvyšší číslo na světě. Polovina obyvatel žije v chudobě. Čtvrtina Afghánců neví, jak se dostane k dalšímu jídlu. A tři miliony dětí jsou akutně ohroženy hladem,“ shrnula ředitelka Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN Lisa Doughtenová.

„Ceny se oproti dřívějšku snížily, ale jelikož nemáme peníze, ani se nechodím dívat, co kolik stojí. Když nemáme peníze, k čemu by to bylo?“ postěžoval si jeden z obyvatel Kábulu.

Lidská práva

Taliban tvrdě potlačuje práva národnostních menšin i svých obyvatel. Nejhůře postižené jsou ženy a dívky. Radikálové jim často zakazují i nejzákladnější vzdělání – střední a vysoké školy jsou pro ně zcela nedostupné. „Ve velkých městech mohou ženy chodit do škol do šesté třídy a pak už nic,“ přiblížil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS), který má s Afghánistánem osobní zkušenost.

„Před třemi lety mohly ženy v Afghánistánu technicky usilovat o post prezidenta. Dnes nemohou rozhodnout ani o tom, zda půjdou na nákup,“ přiblížila vedoucí pobočky OSN pro Afghánistán Alison Davidianová.

„Ženy nemohou chodit do práce, takže polovina populace nepracuje mimo svůj domov,“ dodal Vobořil. Mnohdy bez svolení nesmí ženy ani opustit domov a ulice kontroluje všemocná mravnostní policie.

Nedostatek lidí

Taliban zatím stále využívá k chodu institucí úředníky z období, než se chopil moci. Postrádá totiž dostatek kvalifikovaného personálu, kterým by je nahradil. Kvůli nedostatku lidí už Taliban minulý měsíc zrušil řadu velvyslanectví a konzulátů.

„Zastupitelské úřady v Londýně, Belgii, Bonnu, Švýcarsku, Rakousku, Francii, Itálii, Řecku, Polsku, Švédsku, Norsku, Kanadě a Austrálii přestávají potvrzovat dokumenty, vydávat pasy i víza a jejich rozhodnutí dál nebudou ministerstvem zahraničí brána v potaz,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí hnutí Taliban Ahmad Takal.

Mezinárodní uznání

Vláda Talibanu stále nedosáhla mezinárodního uznání od řady států. Projevilo se to i na oslavách v Bagrámu, ze zahraničních hostů se dostavili jen zástupci Číny a Íránu.

„Chápou, že bez mezinárodního uznání se těžko posunou dál. A řekla bych, že o něj zcela jistě stojí. Chápou ale, jak obtížné je ho dosáhnout, když nesplňují mezinárodní standardy,“ vysvětlila zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro Afghánistán Roza Otunbayevová.

Radikální hnutí financuje fungování země penězi zvenčí. Zahraniční pomoc představuje plnou třetinu hrubého domácího produktu Afghánistánu. Jen za loňský rok poskytlo OSN na fungování humanitárních a rozvojových organizací téměř čtyři miliardy dolarů. Paradoxně, celé tři čtvrtiny pocházejí ze Spojených států.

Odchod spojenců z Afghánistánu před třemi lety proběhl ve značném spěchu a provázely ho zmatky. Poznamenal ho navíc sebevražedný útok na letišti, při kterém zahynulo čtrnáct amerických vojáků. Zemi tehdy museli opustit i čeští vojáci a jejich spolupracovníci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) hovoří k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 1 mminutou

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 42 mminutami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 43 mminutami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva sdělila, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 53 mminutami

Další balík protiruských sankcí se soustředí na stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na sedmnáctém balíku sankcí proti Rusku, který se má soustředit na jeho stínovou flotilu. Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. O jaké země jde, nebylo bezprostředně jasné, nejedná se však o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady.
před 2 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet migrantů mířících nelegálně do EU významně klesl

Počet migrantů mířících nelegálně do Evropské unie klesl za první čtyři měsíce letošního roku o čtvrtinu, uvedla ve středu unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvíce podle jejích statistik proti stejnému období loňska ubylo lidí přicházejících balkánskou cestou, nejčastější trasou bylo centrální Středomoří, kde se počet migrantů téměř nezměnil.
před 2 hhodinami

USA chtějí dohodu s Íránem, ten ale musí přestat živit teror, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně. Šéf Bílého domu to uvedl na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
před 2 hhodinami
Načítání...