Ztraťte se ve Ztracence – Praha 2 otevírá nový kus zeleně

Praha – Po čtyřleté rekonstrukci se do provozu se vrací zahrada Ztracenka na pražském Albertově. Architekt Michal Gavlas jí vtisknul ráz podobný italským zahradám s tím, že klasické terasy nahrazují chodníčky a cesty. Rekultivace svažitého prostoru stála 25 milionů korun a radnice Prahy 2 počítá s tím, že obnova Ztracenky bude první fází rozsáhlejšího projektu kultivace albertovských svahů.

Ztracenka spojuje horní a dolní část Horské ulice a nachází se mezi Karlovem, Albertovem a novoměstskými hradbami. Opravena byla za využití evropských fondů; městská část se na proměně zahrady podílela částkou 6 300 000 Kč. Přestože se s přestavbou začalo v roce 2006, urbanistický projekt držela radnice již od roku 1999.

„V zahradě nebylo nic, byl to holý svah a pár cest. Byl zanedbaný, neudržovaný a museli jsme tady vytvořit nový systém cest, novou výsadbu stromů,“ uvedl architekt Michal Gavlas. Upozornil také na její specifický ráz, daný nejen terénem, ale i odlehlostí. „Zahrada fungovala spíše jako sad, dětské hřiště. Nikdy nebyla založena jako klasická zahrada. Inspirace (při přestavbě) vycházela z génia loci, který je výjimečný tím, že je to zde pár minut od magistrály, a přitom jde o tichý kout. Inspiruje k tomu, aby se stala meditační zahradou,“ dodal architekt.

7 minut
Znovuotevření zahrady Ztracenka
Zdroj: ČT24

Jak informoval místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska, zahrada se bude na noc zavírat – radnice tak chce zabránit tomu, aby se nově opravený prostor stal noclehárnou pro lidi bez domova. Prozatímně bude zavřená i pro psy a cyklisty.

Na rekonstrukci Ztracenky již navázala druhá etapa celkové revitalizace albertovských svahů – oprava Bastionu na novoměstských hradbách. Třetí etapa, zahrada v okolí kuželny v Horské ulici, je ve fázi projekčních připrav. Další etapy jsou prozatím jen na úrovni architektonických studii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
před 3 hhodinami

ŘSD na jihu Čech odstraňuje nelegální billboardy, hotovo chce mít do konce roku

Na jihu Čech probíhá likvidace nelegálních billboardů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se pustilo do odstraňování ploch, které vlastní firma spojená s kontroverzním podnikatelem Antonem Fischerem. „Jeho“ i dalších nepovolených poutačů u tamních silnic zůstávají skoro dvě stovky. Zmizet mají do konce roku. Už teď ale dělníci počítají s tím, že na některá místa se budou muset opakovaně vracet.
před 4 hhodinami

Z ulic Bohumína zmizeli asistenti prevence kriminality. Vrátit je může dotace ministerstva

Bohumínu na Karvinsku od ledna chybějí asistenti prevence kriminality. Loni totiž vypršela evropská dotace, z níž město jejich činnost financovalo. Aktuálně proto hledá jiný způsob, jak ji zaplatit. Část nákladů na asistenty by mohl pokrýt nový dotační titul, který vypsalo ministerstvo vnitra. Pokud by město dotaci získalo, mohli by se alespoň čtyři asistenti do ulic vrátit na jaře. Podobné problémy řeší i další města.
před 6 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 7 hhodinami

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 10 hhodinami

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
před 11 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 18 hhodinami
Načítání...