Zmizí moravský Stonehenge? Majitelka už menhiry na pozemku nechce

Klentnice (Mikulovsko) – Majestátní menhiry stojí v oboře u Klentnice na Mikulovsku deset let. Dostaly se tam z popudu lidí, podle nichž místo vyzařuje silnou energii, kterou odtud prostřednictvím kamenů mohou čerpat. Jenže majitelka pozemků už těžké kameny na svém pozemku nechce. Bojí se, že by mohly na někoho spadnout a škodu by pak zranění vymáhali po ní.

Menhiry uspořádané v kruhu – obrázek, který má většina cestovatelů spojených s anglickým kamenným monumentem Stonehenge. Podobné seskupení vzniklo i u jihomoravské Klentnice. Teď je v obci tématem číslo jedna, i když donedávna o něm vědělo jen pár turistů. „Když jsem jel kolem, tak jsem se díval, že tam opravdu ty kameny jsou. Vyrůstal jsem tady od malička a nikdy jsem si jich nevšiml,“ potvrdil jeden z místních.

Místo navštěvují především ti, kteří věří v sílu Země. „Je potřeba dodržet určitý rituál - je tam kámen, který vás musí, ale také nemusí pustit a hned za ním je vstupní brána. Můj prožitek byl opravdu úžasný, protože jsem poznal, že tam působí něco úplně jiného. Když se nad tím kruhem pohybovali ptáci a motýli, tak to najednou působilo úplně jinak,“ popsal Miroslav Džiuban.

Nahrávám video
Miroslav Džiuban o klentnických menhirech
Zdroj: ČT24

Jenže majitelku pozemku přítomnost kamenů spíše znervózňuje. Tvrdí, že před deseti lety dostala úplně jinou informaci o tom, co se s pozemkem stane. „Pozemek pronajímáme Lesnímu závodu Židlochovice, ale před deseti lety nás oslovilo Sdružení pěstounských rodin s tím, že by si náš pozemek chtěli zapůjčit na postavení kamene s tím, že lesníkům to nevadí. Souhlasili jsme, ale udělali na nás podraz. Místo jednoho kamene jich tam umístili 12 nebo 13,“ reagovala majitelka pozemku Marie Blahová.

Kam s nimi?

Její hlavní obavou je to, aby kameny na někoho nespadly. „Jsou tam už deset let, ale nejsou zabetonované v zemi, jsou jen do země vsazené. Mám strach, že se to může uvolnit a někoho zranit. Na kom by se potom hojili? Určitě by chtěli po nás jako po majitelích toho pozemku úhradu,“ vysvětluje majitelka. Na menhiry si navíc stěžují i místní myslivci a další majitelé pozemků. Kameny totiž stojí ve zdejší Milovické oboře, kde bloudící turisti plaší zvěř a poškozují úrodu.

V obci se tak otevřela otázka – kam s nimi? „Nemůžeme zasahovat do vlastnických práv rodiny Blahových, ale rádi bychom menhiry zachovali, protože je to jedno z turistických lákadel Pálavy. Proto jsme ve spolupráci s ochranáři prošli plochu na Stolové hoře a našli jsme čtyři místa, kam by se mohly menhiry na obecní pozemek přesunout,“ popsal možné řešení starosta Klentnice Roman Kopřivňanský.

Vlastníci kamenů ale stěhování moc naklonění nejsou. Místa s podobnou energií jsou totiž výjimečná, menhiry není možné přesunout kamkoliv. Nejpravděpodobnější je tak varianta, že by si od rodiny Blahových pronajali celý pozemek a veškerá odpovědnost by tak přešla na ně. Jestli se obě strany dohodnou, zatím není jasné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vaňková a Svoboda nebudou obhajovat primátorský mandát

V podzimních komunálních volbách nebudou obhajovat mandát primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) ani primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Vaňková oznámila, že nebude znovu kandidovat ze zdravotních důvodů. Z ostravské komunální politiky zase odchází zastupitel a dřívější dlouholetý primátor města Tomáš Macura (nestr., dříve ANO), který mezi důvody zmiňuje deziluzi z politiky posledních let. Komunální volby se letos konají devátého a desátého října.
před 3 hhodinami

VideoPoslední trať v Olomouckém kraji poškozená povodněmi je zpátky v provozu

Vlaky se vrátily i na poslední trať, kterou v Olomouckém kraji předminulý rok poškodily povodně. Mezi Lipovou-lázněmi a Javorníkem museli stavbaři vybudovat opěrné zdi a mosty a položili nové koleje. Kvůli problémům s podložím se práce protáhly o čtyři měsíce. Součástí rekonstrukce trati, která stála zhruba 440 milionů korun, je i zvýšení zabezpečení. Nové jsou například závory na přejezdu u zastávky v Kobylé nad Vidnavkou. Zničená trať u Malých Hoštic na Opavsku v Moravskoslezském kraji by se měla začít opravovat letos v létě. Nad záplavovým územím bude postavený nový, zhruba tři sta metrů dlouhý most. Vlaky se tam vrátí příští rok na podzim.
před 4 hhodinami

První Vesnicí roku se stala jihomoravská Telnice

Před 30 lety, 16. dubna 1996, byly vyhlášeny výsledky prvního ročníku soutěže Vesnice roku. Titul tehdy v konkurenci 174 obcí získala jihomoravská Telnice. Porota ocenila péči o kulturní hodnoty, památky a stavby, jasný směr rozvoje i ekologickou stabilitu, stejně jako pestrý kulturní život a množství spolků, které v obci fungují dodnes. Zatím poslední Vesnicí roku se loni stala Písečná v Pardubickém kraji.
před 6 hhodinami

Cheb schválil vstup Daimler Truck do svého průmyslového parku

Chebští zastupitelé schválili memorandum o spolupráci a vstup německé automobilky Daimler Truck do Strategického podnikatelského parku (SPP) v Chebu. Vyrábět má bezemisní a dieselové nákladní tahače. Podle současných plánů by nová továrna mohla začít vyrábět v roce 2029.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Historickým městem roku 2025 je Náměšť nad Oslavou na Vysočině

Titul Historické město roku 2025 získala Náměšť nad Oslavou. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění převzal starosta Jan Kotačka (Spolupráce – aktivity).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Slovenská policie předala Čechům Američanku zadrženou kvůli útoku v Pardubicích

Američanka zadržená na Slovensku v souvislosti s požárem haly pardubické zbrojovky byla ve čtvrtek předána do Česka, uvedla Policie ČR na sociálních sítích. ČT již dříve potvrdil mluvčí okresního soudu v Pardubicích Karel Gobernac, že se tak stane. Žena před dvěma dny s vydáním souhlasila. Krajský soud v Bratislavě ji nejprve poslal po jejím zadržení na Slovensku do předběžné vazby. Pardubický soud pak zřejmě bude rozhodovat o uvalení vazby v Česku, dosud v případu poslal do vazby pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Jihomoravská rada odvolala šéfa znojemské nemocnice, nezajistil prý chod interny

Jihomoravští radní odvolali ředitele znojemské nemocnice Miroslava Kavku. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) nezajistil chod interního oddělení, řekl po jednání radních. Vedením nemocnice pověřili radní Petra Liškáře, který má podle hejtmana zkušenosti například z kroměřížské nemocnice. Kavka podle hejtmana informaci o odvolání přijal a bude spolupracovat na tom, aby mohl v pondělí 20. dubna předat post svému nástupci. Vyjádření Kavky ČTK zjišťuje.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dominanta nad Plzní má prvního kastelána a novou expozici

Zřícenina hradu Radyně ve Starém Plzenci u Plzně má poprvé v historii svého kastelána. Město získalo pozdně gotický strážní hrad postavený ve 14. století za vlády Karla IV. v roce 1920. Zříceninu, zdaleka viditelnou dominantu okolí, chce město za desítky milionů korun revitalizovat, už zadalo studii úprav. V letošní návštěvnické sezoně nabízí památka novou expozici.
15. 4. 2026
Načítání...