Téměř denně řeší obchody a supermarkety kapesní krádeže. K dopadení pachatelů pomáhají i bezpečnostní kamery. Snímky z nich umístěné na sociálních sítích napomohly třeba k identifikaci muže, který okrádal seniory v Tišnově, v Blansku i v Rosicích.
Zloděj na Brněnsku okrádal seniory v obchodech. K identifikaci pomohly zveřejněné fotografie
Scénář je většinou podobný. Nepozorný nakupující, volně zavěšená taška nebo bezprizorní kabelka a zloděj, který toho využije. „Někdy se taky stává, že pachatelé pracují ve dvojicích a jeden z nich nakupujícího zabaví nějakou otázkou,“ přiblížil policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Odvedení pozornosti však není mnohdy ani potřeba. V jednom z brněnských supermarketů napočítal štáb České televize jen za hodinu desítku tašek, které by bylo poměrně snadné ukrást nebo vykrást. „Ukradli mi celou tašku takhle z košíku, ale jsem asi nepolepšitelná,“ reagovala jedna ze zákaznic na upozornění o opuštěné kabelce.
Podle policejních statistik nahlášených případů ubývá. V roce 2016 řešili policisté asi dvanáct tisíc kapesních krádeží. Objasnit se jim ale podaří jen zlomek.
Identifikace z bezpečnostních kamer
Obchodníci využívají mimo jiné i jako prevenci krádeží bezpečnostní kamery. „Záběry z kamer sami nijak použít nemůžeme. Máme je jen pro interní monitoring a dál spolupracujeme s policií, která si o záběry může zažádat,“ vysvětlil šéf sítě Brněnka Miloš Škrdlík.
Jak ukázal i nedávný případ zloděje okrádajícího v obchodech seniory, policii může pomoci zveřejnění fotografie pachatele k jeho dopadení. Co přesně se stalo? Asi čtyřicetiletý muž okradl v Blansku šestaosmdesátiletou seniorku, které sebral tašku s penězi a písemnostmi. Ještě v obchodě odcizenou tašku prohledal a vzal si jen peníze, asi tři tisíce korun. Tašku pak zahodil pod jeden z regálů.
„V tomto případě jsme měli druhý den několik informací o tom, kdo to je,“ uvedl Malášek s tím, že pachatele ještě nekontaktovali, a tak nemůže zatím hovořit o jeho zadržení.