Odškodnění za dvě mimořádné události, které na jaře zasáhly pacienty i zaměstnance, řeší vedení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. V polovině března se salmonelózou nakazilo 68 lidí. O týden později navíc zemřela pacientka pravděpodobně kvůli záměně tekutin při vnitřním vyšetření. Oba případy prošetřuje policie.
Nakažení salmonelou dostanou odškodnění. Zlínská nemocnice zaplatila už polovině z nich
Nemocnice začala postiženým pacientům vyplácet odškodnění. „Všem poškozeným se znovu omlouváme. Můžeme říci, že již polovina dostala své peníze. Jde o částky v řádech desítek tisíc korun. Tu zbylou polovinu vyzýváme, aby se co nejdříve ozvala na právní oddělení,“ řekl mluvčí nemocnice Zdeněk Dvořák.
Instituce už musela zaplatit i pokutu 310 tisíc korun hygienikům a veterinářům. Teď má kuchyně přísnější režim včetně kontroly původu potravin a po rekonstrukci také nové vybavení. „V příštím týdnu proběhne výběrové řízení na nového vedoucího stravovacího zařízení,“ uvedl Dvořák.
K pacientům i zdravotníkům se dostaly bakterie salmonely v nedopečeném kuřecím mase. V polovině března nemoc postihla 68 lidí, například matku těsně po porodu císařským řezem.
Nakažená pacientka Eva Pavlíčková situaci krátce po otravě popsala: „Jako nejhorší následek v tuto chvíli vnímáme ztrátu kojení, která přišla v důsledku té dehydratace a nemoci. A obáváme se toho, jestli bude mít nějaký další vliv na syna v budoucnu, na jeho zdravotní stav. Nikdo se nám ani neomluvil, nenabídl žádné odškodnění.“
Nemocnice řeší i smrt pacientky kvůli chybě při vyšetření
Hromadná nákaza nebyla letos na jaře jedinou mimořádnou událostí v největší nemocnici Zlínského kraje. Zhruba o týden později tam po endoskopickém vyšetření zemřela jedna pacientka a druhá utrpěla vážné vnitřní poranění. Někdo z personálu se přehmátl a do přístroje k prohlížení trávicího traktu nalil namísto vody žíravinu.
Nová opatření už záměnu nedovolí. „Zatímco neškodná kapalina, která se používá při vyšetření, je v kulaté nádobě, tak dezinfekce je v hranaté, podstatně větší nádobě. Tato nádoba, tedy dezinfekce, je navíc skladována ve zcela jiné místnosti,“ vysvětlil Dvořák. Nemocnice teď jedná o odškodnění s pozůstalými i s druhou pacientkou, která poleptání přežila.
Hromadnou infekcí i tragickým omylem při vyšetření se dodnes zabývají také kriminalisté. „Dokončujeme výslechy svědků a vyhodnocujeme odborná vyjádření z oboru zdravotnictví, která jsme obdrželi. Některé bude potřeba ještě doplnit,“ řekla mluvčí policie ve Zlíně Monika Kozumplíková. Potrvá to ještě řádově týdny. Zatím policie nikoho neobvinila.