Babyboxy letos zachránily 17 dětí. Nejčastěji v nich novorozenci končí v pondělí odpoledne

Pondělí, po čtvrté hodině odpoledne, právě v tuto dobu odkládají matky děti do babyboxů nejčastěji. Vyplývá to ze statistik spolku Babybox. Letos se podařilo prostřednictvím babyboxů zachránit už 17 novorozenců. Už ve středu by měl být otevřen nový ve Vsetíně.

Posledním zachráněným dítětem je holčička, která dostala jméno po moderátorce České televize – Světlana. Zdravotníci ji našli první prosincové pondělí v turnovském babyboxu. Právě dívky odkládají matky častěji, tvoří téměř dvě třetiny nalezených novorozenců. Třeba za letošní rok našli v boxech zdravotníci 12 holčiček oproti pěti chlapcům.

Nekritičtější jsou pro matky chladné měsíce. V únoru, září a prosinci totiž odkládají děti nejčastěji. „To se nedá přisoudit chladnému počasí. Jediné, o čem naše statistiky skutečně svědčí, je to, že jsou děti odkládány ve dne, a ne za temné noci, jak si myslí většina lidí,“ přiblížil zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Nejméně novorozenců se pak v boxech objevuje v srpnu a listopadu.

Nejvýraznější byly podle statistik spolku Babybox roky 2011 a 2012. Od roku 2005, kdy babyboxy vznikly, se podařilo lékařům zachránit 179 dětí. Ludvík Hess chce proto zřizovat další.

Babyboxy chybí jen v pěti okresních městech

V Česku existuje 75 zařízení, kam mohou matky odložit své narozené děti. Letos vznikly nově na třech místech. Tuto středu se objeví čtvrté ve vsetínské nemocnici. „Pět let se bránili zřízení babyboxu, nakonec ale přes všechny intervence starosty podlehli. Vsetín je poslední okresní město na Moravě, kde babybox nebyl,“ uvedl Hess.

Jeho cílem je, aby každé okresní město v Česku mělo své místo, kam lze novorozence odložit. „Zbývá asi pět měst,“ doplnil zakladatel babyboxů. Tam, kde není okresní nemocnice, budou boxy umístěny na hasičských stanicích. Týká se to Žďáru nad Sázavou, Loun a Tachova.

Přesto zůstávají některé boxy celé roky bez využití. Jedním takovým je například Pelhřimov. Babybox tam vznikl už v roce 2007. Dosud tam ale nikdo novorozence neodložil. Přemístění ale považuje Hess za nesmyslné.

„Cílem babyboxů je, aby byly prázdné. Slouží jako jističe pro případ, že by je někdo skutečně potřeboval,“ vysvětlil. V příštích letech se chce zakladatel babyboxů zaměřit hlavně na obnovu starých zařízení.