Zlín zakázal kouřit na balkonech městských bytů

8 minut
Zlínský magistrát zakázal kouření na balkonech městských bytů
Zdroj: ČT24

Zlínská radnice kvůli stížnostem nájemníků v městských bytech zakázala kouřit na balkonech. Dým z cigaret obtěžoval sousedy kuřáků. Nové domovní řády platí od července. Obyvatelům, kteří nebudou nařízení dodržovat, radnice neprodlouží nájemní smlouvu.

Jeden z městských domů, kterých se úprava domovního řádu se zákazem kouření na balkonech týká, je v Družstevní ulici. Je v něm necelá stovka bytů. „Jsou lidé, kteří si zanadávají. Ale když je zákaz, tak chodím kouřit ven. Člověkovi se tak často nechce jezdit ze čtvrtého patra dolů. Tak ani tolik nevykouří,“ řekla nájemnice městského bytu.

Nařízení se týká i největšího bytového domu ve vlastnictví města na sídlišti Jižní Svahy. Ve dvanácti patrech v tři sta šedesáti bytech bydlí zhruba tisícovka lidí. Jednotlivé balkony oddělují nízké skleněné přepážky. Ty dosahují zhruba do dvou třetin výšky balkonu a kouři z cigaret nezabrání, některým obyvatelům to vadí.

„Každý jeden kuřák obtěžuje hned několik sousedů zároveň. Dokonce nedopalky cigaret hází na hlavy lidí, kteří chodí pod balkony. Měla by platit zásada, že pokud já nikoho neobtěžuji, nenechám se nikým obtěžovat,“ poznamenala jedna z obyvatelek, která rozhodnutí města vítá. Další z nájemníků vnímá nařízení jako zbytečné. „Lidi si zapálí na balkoně, když doma nekouří. Kam mají kvůli cigaretě lítat? Ven? Tak si zakouří na balkoně,“ řekl.

Nedodržení domovního řádu se trestá

V případě, že kdokoli z nájemníků nedodrží domovní řád, dostane podle mluvčího magistrátu Tomáše Melzera upozornění ze strany města na nevhodné chování vůči ostatním nájemníkům. Pokud toto nebude nadále respektovat, tak může být ukončena nájemní smlouva, dodal.

Zákaz kouření na balkonech nebo lodžiích je podle právníka Ondřeje Preusse vždy velmi kontroverzní. Zlín není výjimkou. „Pokud balkony jsou společnou částí, byť třeba ve výlučném užívání jednoho člověka, tak je možné to kouření zakázat,“ vysvětlil.

Dalším nástrojem, jak vymáhat dodržování pravidel, je tak podle advokáta pokuta. Zatím se ale právníci neshodli, jestli je takový krok přípustný.

Zákaz kouření na veřejných místech

Od roku 2006 mají lidé zakázáno kouřit na některých veřejných místech, jako jsou školy, kina a divadla nebo autobusové a vlakové zastávky. Před sedmi lety začal platit zákaz také uvnitř restaurací nebo v barech.

V České republice byla loni celá čtvrtina kuřáků tradičních druhů tabákových výrobků.
Denně kouří pětina mužů a necelých dvanáct procent žen starších patnácti let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 10 mminutami

Stavba D11 zatím zamrzla, i když radiace riziková není

Stavba tří set metrů dlouhého úseku dálnice D11 u Trutnova, kde stavbaři zjistili zvýšenou přírodní radiaci, zatím pokračovat nebude. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí vyřešit, jak naloží s popílkem v trase stavby, který má zvýšenou radioaktivitu. Lidem na místě stavby podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podle měření nebezpečí nehrozí. Termín dokončení celého úseku dálnice o délce jednadvacet kilometrů podle ŘSD v roce 2028 ohrožený není. Úsek vede z Trutnova na hranici s Polskem.
09:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 6 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 12 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 20 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 23 hhodinami

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánovčera v 16:55
Načítání...