Zkouška sirén? Tentokrát porucha. V noci houkaly v 38 obcích

Praha - Ve 38 obcích ve čtyřech krajích se v noci na dnešek samovolně rozhoukaly sirény systému varování obyvatelstva, 34 z nich bylo na jižní Moravě. Hasiči některé z nich preventivně odpojili, zbylé neodpojené ráno spustily nový planý poplach. Šlo zřejmě o technickou chybu.

Sirény se spouštěly před 23:00. Ty, které hasiči neodpojili, se znovu ozvaly v 7:00. Na dvou místech hlásily všeobecnou výstrahu na Vysočině, na jednom ve Zlínském kraji a na jednom v Pardubickém. „Závadu se nám podařilo odstranit. Jednalo se o chybu technologie,“ řekl šéf hasičů Drahoslav Ryba. Hasiči také vyrazili do obcí. „Večer jsme vyjeli do terénu, abychom sirény odpojili, a informovali jsme starosty, že nejde o hrozbu, ale o závadu,“ doplnil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Večerní poplach nevyvolal paniku, ale spíše nejistotu. Například v Olešnici na Blanensku, kde začala siréna houkat v devět večer, vzbudila malé děti, které již spaly. Lidé se potom sešli před hasičskou stanicí. Slyšeli kolísavý zvuk, který znamená únik čpavku z místní mlékárny a pokyn k evakuaci. Dříve tentýž zvuk značil hrozící nálet. Dobrovolní hasiči po hodině sirénu vypnuli.

Pracovník operačního střediska hasičů Pardubického kraje řekl, že sirénu je možné spustit tlačítkem přímo na místě, z krajského operačního střediska nebo z pražské centrály. V Pardubickém kraji byl planý poplach vyhlášen v Pomezí na Svitavsku, svolal prý místní dobrovolné hasiče.

38 sirén v noci bezdůvodně začalo houkat (zdroj: ČT24)