Z vlaku na kolo či koloběžku. Na nádražích se po zimní pauze otevřely půjčovny kol

České dráhy opět otevřely půjčovny kol na moravských nádražích. K Olomouci a Otrokovicím na Zlínsku, kde půjčovny fungují celoročně, se přidaly například provozovny ve Frýdku-Místku, Ostravě nebo Přerově. Novinkou je půjčovna kol v Šumperku. Kromě klasických kol nabízí dopravce i elektrokola či koloběžky.

V Moravskoslezském kraji si lidé od soboty 30. března mohou půjčit kolo v Ostravě nebo Frýdku-Místku. Půjčovny kol tam budou v provozu do 31. října, a to každý den včetně víkendů. V Olomouckém kraji je půjčoven víc. Kromě Olomouce, kde půjčovna funguje celoročně, si lidé mohou půjčit kolo i v Přerově, Zábřehu a Hranicích.

Letos se na Moravě otevírá i jedna nová půjčovna kol Českých drah,  konkrétně v Šumperku. „V současné době v Šumperku nabízíme šest kol, jsou to krosová kola, a pokud by byl zájem, tak samozřejmě kola navýšíme,“ řekl dozorčí osobní přepravy v Šumperku Kamil Hajšman. 

Kola, koloběžky i přilby

České dráhy kromě klasických byciklů půjčují zájemcům i elektrokola, a to v Ostravě, Olomouci a v Přerově. Nabídku v minulých letech dopravce rozšířil i o koloběžky, které si lidé mohou půjčit v Olomouci, zároveň jsou i letošní ostravskou novinkou. K dispozici jsou také cyklistické přilby nebo cyklosedačky pro děti. 

Zájem o službu každým rokem narůstá zejména v Olomouckém kraji. Loni si tam cyklisté v půjčovnách ČD Bike zapůjčili 1091 bicyklů, což je o 67 více než loni. Nejvytíženější byla půjčovna v Olomouci, kam si lidé přišli pro téměř šest set klasických kol, třicet elektrokol a zhruba stejný počet koloběžek. V Moravskoslezském kraji služby ČD Bike využilo loni 124 lidí.

Největší zájem je tradičně o půjčovnu v Olomouci a další hodně frekventovaná půjčovna je v Otrokovicích. Může to souviset s blízkostí atraktivních rovinatých cyklostezek v okolí řeky Moravy.
Petr Šťáhlavský
mluvčí ČD

Záloha i několik tisíc

Na zapůjčení kola či koloběžky musí mít člověk s sebou občanský průkaz či jiný doklad totožnosti. Důležitá je však záloha za kolo, kterou zákazník dostane zpět po jeho vrácení. Výše zálohy se liší od druhu dopravního prostředku i od regionu. 

Za klasické dámské, pánské nebo dětské kolo musí zákazník složit zálohu tisíc korun v Olomouckém i Moravskoslezském kraji. Za elektrokolo je poplatek vyšší: v Ostravě 2500 korun a v Olomouci ještě o pět set korun více. 

Cena za samotné zapůjčení kola se pak pohybuje od 80 do 160 korun a za elektrokolo od 300 do 350 korun. Zvlášt se platí za přilby nebo dětské cyklosedačky. Slevu mají držitelé In Karty. Zapůjčená kola si lidé mohou zdarma uschovat i v dalších stanicích jako ve Frenštátu pod Radhoštěm, Českém Těšíně nebo Kojetíně na Přerovsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Neodborně připravené topení může vést k požáru, varují hasiči

S nastupujícími mrazivými dny začínají lidé zase víc topit. Pokud ale nedodržují správné postupy, může dojít k požáru. Podle požárních techniků bývají často na vině neodborně namontovaná kamna nebo špatně vyčištěný komín. Tři požáry jen v noci ze čtvrtka na pátek museli řešit třeba hasiči na jihovýchodní Moravě. Minimálně za dva z nich mohl podle vyšetřovatelů právě problém v topné soustavě. „Oba případy bezprostředně souvisí s vytápěním domácností, my vždy apelujeme, aby lidé instalovali krbové vložky pokud možno odborně,“ uvedl mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.
před 8 hhodinami

Kněz Merta už nesmí působit jako duchovní, zjistili Reportéři ČT

Pár dnů poté, co Reportéři ČT přišli se zjištěním, že kněz František Merta, v minulosti odsouzený za sexuální zneužívání mladých mužů, dál slouží mše a zpovídá v olomoucké arcidiecézi, Merta skončil v pozici archiváře Arcibiskupství olomouckého. Zároveň mu byla ukončena také možnost veřejného duchovního působení.
před 8 hhodinami

Řeholní sestry v Jablunkově vybudovaly bytový dům pro mladé rodiny a seniory

Sestry alžbětinky investovaly v Jablunkově do stavby bytového domu. Na stavbu použily peníze z restitucí. Nově otevřené prostory požehnal ostravsko-opavský biskup Martin David. Nový projekt dostal název Pokoj a dobro. Bytový dům s dvaceti bytovými jednotkami vyšel na osmdesát milionů korun a nabídne dostupné nájemní bydlení mladým rodinám i seniorům z okolí. Radnice projekt vítá, dlouhodobě totiž bojuje s odlivem obyvatel.
před 9 hhodinami

Vykliďte garáže a parkujte tam auta, vyzývá radnice v Moravském Krumlově

V Moravském Krumlově přibývá řidičů, kteří využívají své garáže jako skladiště. Parkují pak na sídlišti a často i na místech, kde nesmí. Problémy pak mají hasiči nebo popeláři, kteří už tak úzkými ulicemi projedou jen stěží. Radnice proto vyzvala majitele aut, aby parkovali v garážích. Na problém opakovaně upozorňují i v dalších městech, naposledy třeba v Břeclavi.
před 9 hhodinami

Před 80 lety dopadly bomby i na Tachov, Plzeň nebo Cheb

Při bombardování 14. února škody neutrpěla jen Praha, menší skupiny letounů, které směřovaly na Drážďany, toho dne útočily ještě na Plzeň, Duchcov nebo Záluží u Mostu. Bomby dopadly i na Karlovy Vary, Cheb a Tachov. Bombardování Tachova si vyžádalo jedenapadesát obětí.
před 9 hhodinami

„Historie by se mohla opakovat.“ V Praze uctili oběti bombardování z února 1945

Přesně před 80 lety bombardovali Spojenci Prahu. V poledne 14. února 1945 na ni zaútočilo více než 60 amerických letounů B-17. Za méně než pět minut na metropoli svrhly přes 150 tun bomb, které zabily na sedm set civilistů a dalších asi dvanáct set lidí zranily. Při příležitosti uctění památky těchto obětí ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek zmínil, že podobné události je důležité připomínat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...