Ostravská společnost Vítkovické slévárny na sebe podala insolvenční návrh. Úpadek chce řešit reorganizací, se kterou souhlasí většina věřitelů. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Mediální zástupkyně firmy Jana Dronská řekla, že reorganizační plán, který připravilo vedení ve spolupráci se specializovanými poradci a krizovým manažerem, předpokládá zachování výroby válců. Firma uvedla, že u ní věřitelé mají pohledávky za téměř 732 milionů korun, přičemž největšími věřiteli jsou banky.
Vítkovické slévárny na sebe podaly insolvenční návrh, chtějí reorganizaci
Ostravská společnost se podle Dronské dostala do dluhů v důsledku ruské agrese na Ukrajině. „Ale i vlivem dramatického nárůstu cen energií a celkově nepříznivé situace ocelářského průmyslu v Evropě,“ dodala mediální zástupkyně.
Soud na počátku listopadu na návrh firmy vyhlásil moratorium na její majetek. Společnost už tehdy uvedla, že připravila reorganizační plán a jakmile získá podporu věřitelů, hodlá ho předložit insolvenčnímu soudu i s insolvenčním návrhem spojeným s návrhem na povolení reorganizace.
„Reorganizační plán je postaven na kombinaci zachování provozu divize slévárny válců, vstupu investora a rozprodeji majetku divize slévárny odlitků, která již ukončila výrobu. Cílem je zachovat výrobní činnost, udržet obchodní partnery i zaměstnance a úspěšně provést ozdravný proces, po kterém se podnik bude moci dále rozvíjet,“ popsal krizový manažer a jednatel Vítkovických sléváren Ladislav Musil.
Ředitelka Vítkovických sléváren Petra Štefková uvedla, že podnik přišel o odbyt na Ukrajině a v Rusku, kde měl významné obchodní partnery, a tíží ho drahé energie i slabší poptávka. Věří ale, že firma má stále perspektivu. „Chceme si udržet obchodní partnery i zaměstnance,“ doplnil jednatel společnosti Josef Ihnát.
Firma využila moratoria a pro reorganizační plán získala podporu věřitelů. Pro jeho přijetí hlasovali všichni zajištění věřitelé a potřebná nadpoloviční většina nezajištěných věřitelů podle výše jejich pohledávek.
„V návaznosti na provedení provozní restrukturalizace může být podnik perspektivní investiční příležitostí. Vedení firmy jedná se zájemci jak z České republiky, tak ze zahraničí,“ uvedla Dronská.
Vítkovické slévárny jsou výrobcem válců pro válcování kovů. Na konci loňského roku měl podnik téměř tři sta zaměstnanců, aktuálně po ukončení ztrátové výroby odlitků se jejich počet snížil na 180.