Viník výbuchu ve Frenštátě byl „věčný stěžovatel“

Frenštát pod Radhoštěm – Muž, který podle prioritní vyšetřovací verze policie stojí za výbuchem plynu ve Frenštátě pod Radhoštěm, byl problémovým obyvatelem zničeného domu. Sedmaapadesátiletý zámečník dříve pracoval jako vězeňský dozorce, problémy měl s manželkou i se sousedy, na poplatcích dlužil společenství vlastníků 140 000. Kromě toho byl aktivním přispěvatelem internetových diskuzí, začátkem letošního roku třeba si v jedné z diskuzí stěžoval na sousedy, kteří ho prý chtěli vyhodit na ulici, připravit o majetek a zavraždit.

Policie zatím žádné jméno nepotvrdila, vše ale nasvědčuje tomu, že za výbuchem stál Antonín B., jediná zatím potvrzená dospělá oběť výbuchu. Ten se měl z bytu v přízemí domu v den výbuchu vystěhovat, kvůli dluhům byl totiž jeho byt exekutorským úřadem prodán. „Byt byl v osobním vlastnictví pana B. a dům ve společenství vlastníků. Antonín B. byt sám prodal novému majiteli, který mu stanovil termín k vystěhování z bytu,“ vysvětlila starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová na webu města Frenštát pod Radhoštěm.

Antonín B. čelil několika exekucím. Kvůli neplacení účtů byl odpojen od elektřiny i plynu, a proto doma používal propan-butanové láhve. Největší dluhy měl ale vůči společenství vlastníků, dlužil na nájemném a příspěvcích do fondu oprav více než 140 tisíc korun. „Nebylo možné nějakým způsobem se s ním rozumně domluvit, aby tyto částky zaplatil. Proto se přistoupilo ke krajnosti, a to k exekučnímu řízení,“ řekla advokátka společenství vlastníků jednotek zničeného domu Ivana Quittová. Exekutoři potom byt v elektronické dražbě prodali. První termín dražby byl nařízen na začátek loňského roku. Proti tomu se ale majitel odvolal. Dražba se uskutečnila v novém termínu a loni 12. července byl byt prodán.

Starostka zároveň připustila, že s mužem byly problémy již v minulosti, často si stěžoval na své sousedy, ti si naopak stěžovali na chování pana B. a policie údajně řešila i vyhrožování. „Městský úřad řadu let řešil přestupky, ve kterých byl oznamovatelem pan B., většinou on sám podával stížnosti na své sousedy a obyvatele okolních domů, na úředníky úřadu apod. K mnoha jednáním přestupkové komise se bez omluvy nedostavoval. Na druhé straně bylo také řešeno několik přestupků, kdy podnět k projednání podávali sousedé nebo jiní občané,“ uvedla Leščišinová.

„PF 2012 přejí Mayové,“ Antonín B. byl vášnivý internetový diskutér 

Antonín B. byl podle informací Mladé fronty DNES a Lidových novin vášnivý internetový diskutér, na internetu si často stěžoval právě na své sousedy, o exekutorech psal jako o „sluzích ďábla“ a netajil se ani podporou minulého režimu, ke jménu si přidával heslo „zlatecasysocialismu“. Naopak současný stav společnosti kritizoval a o nových poměrech psal, že „vznikly a jsou udržovány při životě jen na základě cílených zlodějin.“

Antonín B. na internetových diskuzích:

  • „Osobně jsem podal na instituce v České republice tři zásadní žaloby na ochranu osobnosti. Jednu na jednu miliardu, žalovaný – Společenství vlastníků domu 39 ve Frenštátě p. R., druhou na deset miliard, žalovaný – město Frenštát pod Radhoštěm, náměstí Míru 1 a poslední na sto miliard korun, žalovaný – Česká republika, ministerstvo financí,“ napsal na ekonomickém webu Shekel.cz 7. ledna 2013.
  • „Kdyby bylo peklo, tak by sluha Satana – Klaus – seděl vedle Havla a dalších dobrodějů v jednom velkém rozpáleném kotli,“ napsal zhruba před měsícem na iHNed.cz.
  • Na internetových fórech protestoval i proti přejmenování Letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla. „Co kdyby naše hezké Česko neslo hrdé slavné jméno Havelsko? K tomu koruna jako tvrdá měna havlena. Místo Hradčan Hrádeček. Havlův vrch by se jmenoval kdejaký kopeček,“ napsal na petice24.com.
  • Na diskuzi serveru Týden.cz zase kritizoval církev. „Církve povětšinou získaly majetek díky páchaní trestného činu podvodu. Od nepaměti lidem lžou o božství Ježíše. Straší lidi věčným zatracením. Posmrtným pobytem v pekle doprovázeným nepředstavitelnými muky. Církve mnohé statky získaly konfiskací majetku rodin upálených. Církve neoprávněně okrádají lidi výběrem desátků. Minimálně v mezích Božího desatera to jsou zločinecké organizace, které jako exekutoři mají za úkol děsit lid naší vlasti a činit z něj poslušné otroky,“ napsal letos v červenci.

V domě na ulici 6. května vybuchl v neděli před čtvrtou hodinou ranní plyn. Zraněno bylo celkem 11 lidí. Mezi zraněnými jsou také tři děti a jeden dobrovolný hasič. Na popáleninovém centru Fakultní nemocnice v Ostravě zůstává žena, která utrpěla popáleniny na 90 procentech těla, a muž, jenž byl popálen na více než 50 procentech těla. Stav obou považují lékaři za kritický. Ostatní zranění nejsou podle mluvčího nemocnice Tomáše Oborného život ohrožující. Pět lidí už lékaři propustili. Z ostravské fakultní nemocnice odešly dvě děti, další tři pacienty propustila novojičínská nemocnice. Domů se ale nikdo z nich nevrátí – dům, ve kterém v sobotu večer ulehli ke spánku, už z větší části neexistuje. Zbytek paneláku nechá statik před koncem týdne rozebrat.

Frenštát pod Radhoštěm zažívá obrovskou vlnu solidarity

Město Frenštát pod Radhoštěm spolu s Charitou Frenštát organizuje sbírku materiální pomoci v prostorách Charity, ulice Kostelní 15, kde mohou lidé přinášet ošacení, lůžkoviny. Dále je na recepci městského úřadu instalována pokladnička pro peněžní dary občanů. A pomoci mohou i lidé z celé republiky formou veřejné sbírky na pomoc postiženým. Do sbírky mohou lidé přispívat prostřednictvím speciálně zřízeného bankovního účtu číslo: 3880277/0100. Doteď se vybralo víc než milion korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Toužimi na Karlovarsku výbuch neznámé látky zranil dva lidi

V panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku vybuchla při manipulaci dosud neznámá látka. Při explozi se podle prvotního šetření policie zranili dva lidé. Ženu v kritickém stavu záchranáři transportovali letecky do nemocnice v Praze, muže odvezla sanitka do nemocnice v Plzni, uvedla záchranná služba. Z domu bylo evakuováno dalších šest lidí, informovala policie na síti X.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od rána proudí na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představuje dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohou zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoPolitické spektrum: hnutí MY, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Aliance pro budoucnost

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 6. června přijali Jiří Štěpán (hnutí MY), Hana Janišová (Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT) a Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 9 hhodinami

Lidé ve Višňové na Příbramsku v referendu odmítli výstavbu větrných elektráren

Lidé ve Višňové na Příbramsku v pátečním referendu odmítli případnou výstavbu větrné elektrárny nebo elektráren na území obce. Proti záměru se vyslovilo 172 z 272 voličů, jimž byly vydány hlasovací lístky. Souhlasilo s ní naopak 90 lidí, část hlasů byla neplatná. Referendum je platné a závazné, vyplývá z informací na webu obce.
před 15 hhodinami

Vlak se na Prostějovsku srazil s kamionem, je osm raněných

Při srážce osobního vlaku s nákladním autem na přejezdu nedaleko Prostějova se v pátek dopoledne lehce zranilo osm lidí, mají oděrky a zhmožděniny. Záchranáři je převezli do nemocnic v Olomouci a Prostějově. Ve vlaku cestovalo dvacet osob. Přední motorový vagon dvouvozové soupravy po nárazu do návěsu nákladního auta vykolejil. Celkovou škodu odborníci odhadli na 8,4 milionu korun.
5. 6. 2026Aktualizováno5. 6. 2026

Výbuch tlakové lahve ve Vysokém Mýtě vážně zranil jednoho člověka

Při výbuchu tlakové lahve v rodinném domě ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku v pátek utrpěl popáleniny jeden člověk, jeho zranění je vážné. Prvotní informace záchranářů hovořily o čtyřech vážně zraněných, řekl jejich mluvčí Josef Strašík. Škoda na domě je přes jeden milion korun, informovali hasiči.
5. 6. 2026Aktualizováno5. 6. 2026

Vamberecká krajka má evropskou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku

Vamberecká krajka získala evropskou zeměpisnou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku. Označení má podpořit prestiž tradičního krajkářství v Orlických horách a Podorlicku a zároveň zákazníkům zaručit původ, kvalitu a výjimečný charakter výrobku, informoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Historie krajkářství na Vamberecku sahá do sedmnáctého století.
5. 6. 2026
Načítání...