Vězni stále častěji pracují mimo střežené areály: Pašované drogy i SIM karty hlídá nový detektor

2 minuty
Události: Nový detektor v kynšperské věznici
Zdroj: ČT24

Vězeňské službě v Kynšperku se daří lépe odhalovat pokusy o pašování drog nebo mobilních telefonů díky novému detektoru. Odsouzení v současnosti více pracují, což znamená, že se častěji dostávají do firem, tedy mimo důkladně hlídané areály. Dozorci proto zpřísnili ostrahu.

„Od nás to vyžaduje zvýšenou kontrolní činnost a větší důkladnost,“ říká ředitel Věznice Kynšperk Martin Klapper. Kontrolní stanoviště ve věznici provede každý rok zhruba 80 tisíc kontrol.

Do vězení se nesmí dostat ani tenká žiletka, ani malý balíček drog. Jenomže pro dozorce je stále náročnější takto malé předměty při zvyšujícím se počtu prohlídek objevit. V tom jim teď nově pomáhá mobilní detektor.   

Přístroj je velice citlivý: odhalí i tenký ocelový plátek, SIM kartu nebo vypnutý mobilní telefon. Naopak nereaguje na protézy, implantáty ani šperky. Zařízení zakoupila pro věznici soukromá firma z chebské průmyslové zóny, kde odsouzení pracují.

Výhodou nového detektoru je i rychlost, prověří až čtyřicet vězňů za minutu, a to dokonce i přes stěnu. Ruční detektor je mnohem pomalejší. „Problém je v tom, že se s ním musí pracovat v bezprostřední blízkosti těla a v podstatě musíte postupně celé tělo s tím obkroužit,“ ukazuje Klapper práci s ručním detektorem. 

Vězeňská služba kontroluje také dopisy, balíčky i tašky, a to na speciálním rentgenu, který připomíná ten letištní na skenování zavazadel. Díky technice a psům odhalila vězeňská služba už v polovině letošního roku téměř tolik SIM karet a drog, jako za celý loňský rok. 

Narkomani necítí bolest a jsou silnější

Právě droga ve věznici představuje velké nebezpečí, jelikož chování narkomanů je těžko předvídatelné. Mnohdy zvyšuje jejich agresivitu a často jim dodává i větší sílu.

Zkušenosti policistů z Ostrova mluví za všechny případy: Minulý měsíc tam napadl narkoman strážníka, srazil ho na zem a rychle mu museli pomoct kolegové. „Narkoman nejen že necítí bolest, ale má i větší fyzickou sílu,“ vysvětluje velitel Městské policie Ostrov Ladislav Martínek.

Jaké nebezpečí představují drogy ve věznicích i pro uživatele samotné, popisuje Klapper: „V nejmenované věznici kdysi došlo k pokusu o útěk, kdy dva vězni v podstatě pod vlivem drogy se pokoušeli utéct přes žiletkové dráty a podle toho pak také vypadali.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 21 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...