Vary bojují proti ruským nápisům

Karlovy Vary – Příliš mnoho rusky psaných nápisů, reklam a poutačů v Karlových Varech se přestává líbit vedení města, přestože to radnice kritizuje úplně poprvé. Ve Varech žije přes tři a půl tisíce rusky mluvících cizinců. Další desetitisíce Rusů sem každý rok jezdí do lázní. Město nyní hledá způsob, jak obchodníkům přikázat, aby dávali přednost českým názvům.

Karlovy Vary dostaly řadu podnětů od občanů města kvůli nespokojenosti s převahou cizojazyčné, především ruské reklamy, jak potvrdil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. Problémem se vůbec poprvé otevřeně zabývají oficiální městské noviny - Radniční listy. Vedení města v nich přiznává, že ulice plné ruských reklam tu nedělají dobré jméno.

Primátor Karlových Varů Werner Hauptmann (ODS) říká, že snahou bude upřednostnění češtiny. „Nápisy musí zůstat, je to byznys. Obchodníci chtějí přitáhnout zákazníky, obzvlášť v období krize,“ prohlásil zástupce Rusů z Výboru pro národnostní menšiny Karlovy Vary Alexej Ružejnikov.

Nahrávám video
Reportáž Marka Štětiny
Zdroj: ČT24

Podle právníků není v Česku zákon, který by nápisy v cizím jazyce upravoval. Ani město nemůže obchodníkům nic nařizovat. Proto chce magistrát prosadit nový lázeňský statut, který by nápisy reguloval. Návrh už město předložilo k posouzení ministerstvům vnitra a zdravotnictví.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň informoval, že návrh byl vrácen k přepracování, protože nesplňoval všechny podmínky. Nyní se čeká na návrh upravený. Podle Jana Kopála by měl být statut lázeňského místa vydán jako nařízení vlády. Žádný povinný termín prý stanoven není. Pokud by se vláda návrhem dokumentu zabývala ještě letos, mohl by statut začít platit od května příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Teplárna Kladno vyzvala energetický úřad, aby vybral nového dodavatele tepla

Teplárna Kladno vyzvala Energetický regulační úřad (ERÚ), aby od dubna vybral nového dodavatele tepla pro město. Může, ale nemusí využít technologie teplárny. Ta ale po 31. březnu nemůže dál vyrábět a dodávat teplo kvůli ekonomické neudržitelnosti, řekla v pátek mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková. Ze zákona by ale nemělo nastat přerušení dodávek tepla bez náhrady. Dodávky tepla nejsou ohroženy, uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Teplárna Kladno patří do skupiny Sev.en Pavla Tykače.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Policistovi za postřelení muže, který později zemřel, hrozí 16 let vězení

Obvinění z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti čelí policista, který podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni v srpnu postřelil v pražských Ďáblicích muže, jenž na ulici napadl manželku, kterou se snažil odtáhnout do bytu, a následně se v bytě sám zabarikádoval. Muž poté zemřel v nemocnici. O obvinění policisty, kterému v případě odsouzení hrozí až 16 let vězení, informovaly Novinky.cz. Podle webu obviněný zůstává ve službě u pražské policie, působí ale beze zbraně.
před 17 hhodinami

Zakázku na cyklověž v Hradci vyhrál uchazeč kritizovaný z nezkušenosti

Hradec Králové chce postavit novou cyklověž pro 120 kol s fotovoltaikou. Zakázku za 22,4 milionu korun bez DPH vyhrál podnikatel a učitel královéhradecké průmyslové školy Václav Břeň, který přitom podobný objekt dosud nikdy nerealizoval. Podoba ani provoz systému zatím nejsou veřejně známé.
5. 2. 2026Aktualizováno5. 2. 2026

V penzi bývalé učitelce chyběly děti. Teď pomáhá ve školce jako „babička“

Mateřské školy v Pardubicích zapojují do výuky aktivní seniory. V rámci projektu DOBRO-SEN pomáhají dobrovolné „babičky a dědečkové“ dětem ve třídách a učitelům s každodenní péčí. Projekt přináší prospěch oběma generacím a funguje už více než dekádu.
5. 2. 2026

Návštěva staré dámy zviklá morálku v Ostravě

Příjezd bývalé a nyní zámožné rodačky vyvolá ve zchudlém městě morální dilema. Ve hře Návštěva staré dámy ho před sedmdesáti lety rozehrál švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt. Nyní groteskní tragikomedii nejen o tom, co vše lze koupit za peníze, uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě.
5. 2. 2026

V příštích dnech bude dál zataženo, mrznout ale má jen v noci

Do neděle bude v Česku převážně zataženo, občas zaprší, na horách může i sněžit, srážek bude více o víkendu. Teploty přes den budou stoupat většinou k šesti stupňům Celsia, v noci bude kolem nuly. Po víkendu se mírně ochladí a mraky na obloze by se mohly alespoň částečně protrhat, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 2. 2026

Přehled bezbariérových škol neexistuje, rodiče je musejí hledat sami

V Česku neexistuje oficiální seznam bezbariérových škol. Rodiče dětí s tělesným handicapem tak musejí často obvolávat desítky zařízení, aby zjistili, kam se mohou jejich děti přihlásit. Týká se to základních i středních škol. Vznikla proto platforma Výtahy do škol, která mapuje dostupnost škol a upozorňuje na bariéry ve vzdělávání.
4. 2. 2026

Z Dolu ČSM vyjel poslední vozík. Těžba černého uhlí v Česku skončila

Horníci vyvezli z Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku symbolický poslední vozík s černým uhlím. Definitivně tak po téměř 250 letech skončilo dobývání černého uhlí nejen v Ostravsko-karvinském revíru, ale i v celé České republice. Akce související s ukončením těžby potrvají v areálu dolu i v Ostravě celý den a zakončí je bohoslužba za horníky.
4. 2. 2026Aktualizováno4. 2. 2026
Načítání...