Váha změří kamion za jízdy a odešle data pro udělení pokuty

Velké Meziříčí - Novou pomůcku pro boj proti přetíženým kamionům instaloval Kraj Vysočina do silnice u Velkého Meziříčí. Jde o vysokorychlostní dynamické váhy - kraj chce s jejich pomocí chránit své silnice. Váhy za necelé 4 miliony korun jsou zabudované přímo ve vozovce a nepotřebují policejní asistenci - data se automaticky odesílají na příslušný úřad a ten za přetížený kamion udělí pokutu.

Smyčky pod asfaltem zaznamenají průjezd nákladního auta, citlivé senzory za jízdy změří zatížení každé nápravy a kamery detailně vyfotí z několika stran projíždějící auto. Podle Michala Sedláka z firmy, která systém dodala, je detailně zaznamenána registrační značka kamionu a k dispozici je taky fotografie celého auta. 

Dynamická váha má tu výhodu, že měří hmotnost auta přímo za jízdy, že není nutné kamion odstavovat, což byl dosud v případě kontrol hmotnosti kamionů obvyklý postup. Případný přestupek okamžitě na místě zpracovává elektronika a automaticky všechny údaje odesílá na odbor dopravy ke správnímu řízení. 

Kamery nad váhami ve vozovce mají také infradetektory a noční přisvícení, takže budou fungovat 24 hodin denně. Podle Michala Sedláka z firmy, která systém dodala, je toto druhý fungující systém v České republice. První už funguje v Kolíně. Systém je ojedinělý právě automatickým měřením a zpracováním dat. Jiné systémy prý předběžně vybírají přetížené kamiony, které pak ale musí být stejně zastaveny a zváženy ještě jednou na mobilních vahách.

Váhy jsou ve Velkém Meziříčí umístěny na kraji města směrem od Jihlavy, lemuje je kovový rám připomínající mýtné brány na D1. Kraj i město Velké Mezičíčí věří, že váhy odradí dopravce posílat na Vysočinu přetížená auta, která ničí a deformují místní silnice. Nejnižší pokuta je 5000 korun. Za každou další přetíženou tunu je to podle Libora Joukla 9000 korun.

Starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid (ODS) předpokládá, že pokud se podaří vytlačit z Velkého Meziříčí tranzitní dopravu, kamionů neubyde řádově, ale úbytek bude do 20 %. Starosta současně dodal, že v budoucnu by toto opatření mohlo začít šetřit nejen krajské silnice, ale i ty obecní. 

Přes Velké Meziříčí vede silnice II/602, která je souběžná s dálnicí D1 a přes kterou řidiči dálnici často objíždějí. A to nejen kvůli vyhýbání se mýtu, ale i kvůli nehodám nebo kolonám. Takovou situaci zdokumentoval během středečního natáčení ve městě i štáb ČT. Kraj proto chce takto vážit na více místech a navíc ve spolupráci s policií pořizuje také mobilní váhy.

Libor Joukl (ČSSD), náměstek hejtmana Kraje Vysočina uvedl, že je potřeba měřit hmotnost kamionů průběžně v celém regionu. „Máme domluvu s policií, že jí pořídíme váhy,“ uvedl Libor Joukl. Podle něj navíc nejde u přetížených kamionů pouze o ničení silnic, ale také o bezpečnost. „Náklaďáky, které jezdí přetížené, jsou nebezpečnější. Špatně brzdí, špatně se ovládají,“ řekl Joukl. Výhledově by takových vážicích míst mohlo na Vysočině vzniknout kolem deseti.

Vybrané pokuty za přetížená auta zůstanou v regionu. 85 % dostane Kraj Vysočina jako vlastník a provozovatel silnice a 15 % náleží městu s příslušným správním odborem.

Velké Meziříčí a Kraj Vysočina plánují taky instalaci dopravních značek, které zakáží vjezd aut nad 12 tun. Instalovat by se mohly už o letních prázdninách. Značky by zakázaly vjezd pro tranzitní dopravu. „I když budou instalované zákazy vjezdu pro tranzit nad 12 tun, váhy budou mít stále velký smysl,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl. Podle statistik, které má Velké Meziříčí, tvoří totiž jen asi 20 % nákladních aut ta projíždějící a zbytek má ve městě cílovou stanici: „To znamená, že my tady pořád budeme chytat těch 80 % aut,“ zdůvodnil dlouhodobou potřebu měření hmotnosti projíždějících kamionů Libor Joukl.

2 minuty
Váha na kamiony zabudovaná do silnice
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po srážce aut na Olomoucku je jeden mrtvý a sedm zraněných

Večerní srážku dvou osobních aut na silnici u Křelova-Břuchotína na Olomoucku nepřežil jeden člověk. Dalších sedm lidí se zranilo, vyplývá z vyjádření krajských záchranářů a hasičů na síti X. Silnice II/365 zůstává kvůli odstraňování následků havárie a zjišťování příčin uzavřena, motoristé musejí využívat objízdnou trasu.
před 1 hhodinou

Elektrokola a koloběžky v metru čeká zákaz

Praha od nového roku zakáže přepravu elektrických kol a koloběžek v metru. Obává se možného požáru třeba v tunelu, kde se oheň špatně likviduje a evakuace cestujících je složitá. Poučila se z podobných událostí v cizině – ve vagonu metra elektrokolo vzplálo například v Torontu, v Londýně zase podobný incident zavinila elektrokoloběžka. Nedovolenou přepravu těchto dopravních prostředků budou v Praze kontrolovat revizoři. Cestujícím za porušení bude hrozit pokuta až dva tisíce korun.
před 2 hhodinami

Na Českolipsku uctili zádušní mší památku kardinála Duky

V Jablonném v Podještědí na Českolipsku dominikáni uctili památku zesnulého kardinála Dominika Duky. V tamní bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy se dopoledne konala zádušní mše svatá, při které věřící poděkovali za jeho život. Duka zemřel v úterý ve věku 82 let. Pohřeb se bude konat v sobotu 15. listopadu v katedrále svatého Víta.
před 7 hhodinami

Maturoval v krytu. Nejvíc stoletého Josefa Straku nabíjejí kamarádi

Jelikož otec Josefa Straky stavěl mosty, rodina se často stěhovala. Nakonec zakotvili v Brně, kde prožili druhou světovou válku i osvobození. Josefa v sedmnácti letech povolali na práce do Německa, maturitu skládal na konci války v krytu. Ze všeho, co ho v životě potkalo, se snažil vzít si něco pozitivního. Začátkem listopadu oslavil sté narozeniny. Dodnes ho prý nejvíc nabíjejí kamarádi a práce na zahradě.
před 10 hhodinami

Speciální hlídka v Českých Budějovicích kontroluje čipování psů

V Českých Budějovicích zřídili speciální hlídku zaměřenou na majitele psů. Ta u nich s pomocí čtečky mikročipů kontroluje, zda mají zvířata očipovaná. Řada z nich totiž tuto povinnost, která se plní přibližně v šestém týdnu štěněte společně s prvním očkováním, nedodržuje. Ve správním řízení jim přitom hrozí pokuta až padesát tisíc korun. Za minulý rok strážníci ve městě zkontrolovali téměř tři tisíce psů.
před 13 hhodinami

Rekonstrukce pražské Invalidovny může začít. Chybí už jen pokyn ministerstva

Obnova pražské Invalidovny s dostavbou moderní přístavby má začít v roce 2026. Projekt za více než dvě miliardy korun bude největší investiční akcí v historii Národního památkového ústavu. Ten má podporu nové vlády a nyní čeká už jen na souhlas ministerstva kultury, aby mohl vyhlásit tendr na dodavatele stavby. Veřejnosti by se Invalidovna mohla otevřít v roce 2030.
před 15 hhodinami

O víkendu nepojede metro mezi Hlavním nádražím a Vltavskou na lince C

Kvůli opravě stropní desky ve vestibulu stanice Florenc bude o víkendu omezený provoz pražského metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Nádraží Holešovice. Mezi Hlavním nádražím a Vltavskou metro v sobotu a v neděli nepojede vůbec, na dvou navazujících úsecích bude fungovat kyvadlový provoz. Během výluky dělníci nainstalují ve vestibulu stanice posledních deset ze 131 nosníků do stropní konstrukce, která se opravuje od roku 2022.
před 22 hhodinami

Pochybení volební komise v Blansku neodhalil ani algoritmus

Nejvyšší správní soud začátkem příštího týdne podá trestní oznámení kvůli chybnému sečtení hlasů při sněmovních volbách ve volebním okrsku v Blansku. Podle soudců mohla volební komise s hlasy manipulovat úmyslně. Její členové, kteří jsou proškoleni k tomu, aby se vzájemně kontrolovali, byli kromě zapisovatele vybráni politickými stranami. Svou zástupkyni tam měli i Piráti, kteří byli ošizeni o nejvíce hlasů. Výsledky sčítání po komisi kontroluje ještě počítačový algoritmus, ani ten ale na chybu neupozornil. Výsledky voleb to však neovlivnilo.
včera v 20:14
Načítání...