V Ústí nad Orlicí popraskaly domy. Stojí za tím sucho

2 minuty
Popraskané domy
Zdroj: ČT24

Kvůli jílovitému podloží a loňskému suchu popraskaly domy na Orlickoústecku. Na desítkách staveb se objevily hluboké trhliny, podle geologů za nimi stojí nestabilní podloží, které vysychá z nedostatku vody. Pak se díky tomu zmenšuje a hýbe se základy domů.

Problém s prasklinami mají například majitelé vily v Ústí nad Orlicí, ti ale nejsou jediní, kdo si tu stěžuje na trhliny ve zdech. Jen o pár metrů dále stojí dům Českého červeného kříže.

„Tak dva roky nazpátek se postupně objevovaly větší a větší praskliny a vloni to prasklo extrémně hodně,“ popisuje ředitel orlickoústeckého červeného kříže Martin Hodoval. Uvnitř domu to vypadá podobně, podle ředitele se posouvá i podlaha.

Problém je i v České Třebové a Lanškrouně

„Je to důsledek srážkového deficitu. Pokud se to děje v tomto případě, že v podloží jsou jíly, které reagují na (…) vyschnutí tím, že se smršťují, tak následky jsou v tom, že se porušují budovy,“ vysvětluje geolog František Šafář. Změny jsou na první pohled vidět i na zvlněných cestách.

Jílovité půdy nejsou jen v Ústí nad Orlicí, nacházejí se i v nedalekém Lanškrouně nebo České Třebové. Právě tam začaly po loňském létě praskat zdi Malé scény kulturního centra.

„Minulý srpen pro nás znamenal, že se z droboulinké prasklinky stala tato relativně velká prasklina,“ popisuje místostarosta České Třebové Josef Kopecký (ODS). Nyní se čeká na výsledky průzkumu, aby se mohlo začít s opravou. Vše ale závisí na počasí, pokud přijdou další suché měsíce, hrozí další sesychání půdy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 2 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 3 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 11 hhodinami

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 16 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 16 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 17 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 20 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 21 hhodinami
Načítání...