V Račicích na Vyškovsku se podařilo zachránit chátrající zámek. Do areálu už mohou turisté

Areál zámku v Račicích na Vyškovsku je znovu přístupný turistům. Řadu let byl pro veřejnost uzavřen, před necelým rokem a půl ho ale koupila od obce soukromá firma a začala ho opravovat. Památek, které vlastní soukromníci, jsou na jižní Moravě desítky. Ne všechny ale vzkvétají. V dezolátním stavu je například zámek v Rešici nebo Veselí nad Moravou.

Do roku 2015 račický zámek obývali jen učni, kteří tam měli školu. Pak se vstupní brána zavřela na víc než dva roky úplně. Otevřela se až loni, když rozlehlou stavbu z 13. století koupila soukromá firma. Ta začala zámek opravovat a za vysoké zdi pustila turisty, kteří se mohou v areálu i ubytovat. „Celková kapacita je třicet čtyři lůžek. Zájem je veliký hlavně přes léto,“ řekl zástupce ředitele firmy, která zámek vlastní, Miroslav Pala.

Zámek přilákal do obce i turisty ze zahraničí a tak jsou spokojení i lidé v podzámčí. „Jezdí sem hodně cizinců, Angličani, Němci tady byli. Zvýšil se ruch cestovní, turistický a je to poznat i v obchodě,“ řekla prodavačka Lucie Staňková.

Samotný zámek ale zatím lidem přístupný není, majitel totiž před otevřením plánuje stavební úpravy interiéru za desítky milionů korun. Chce vybudovat restauraci a rozšířit hotel.

Majitelé zámku v Letovicích času a peněz nelitují

Co je v Račicích zatím jen plánem, podařilo se v realitu přeměnit v Letovicích.
Zničený zámek před 14 lety koupili manželé Vavříčkovi a z velké části svépomocí proměnili jeho venkovní i vnitřní podobu. „Investovali jsme do toho veškerý čas i peníze, ale vůbec toho nelitujeme, manžel měl odjakživa sen bydlet na zámku,“ řekla Edita Vavříčková.

Bohumil Vavříček před svým zámkem v Letovicích
Zdroj: ČT24

K úspěšně zrekonstruovaným památkám patří také zámek ve Světlé nad Sázavou, který před pěti lety koupila rodina Degerme za sedmnáct milionů. Desítky milionů pak do něj investovala.

Další úspěšně udržované a zpřístupněné zámky jsou podle Asociace majitelů hradů a zámků Blatná, Boskovice, Častolovice, Dobříš, Karlova Koruna, Nové Město nad Metují nebo hrad Kost.

Ve velmi špatném stavu jsou stále desítky památek

Ne všude ale soukromí majitelé o památku takto pečují. Ve velmi špatném stavu jsou podle památkářů například zámky ve Veselí nad Moravou nebo Rešici. Zámek ve Veselí nad Moravou měl už před šesti lety sloužit turistům jako hotel. „Majitelé zámku, manželé Hamašovi, dluží městu milion korun na nájemném a další tři miliony korun město požaduje jako náhradu škody. Manželé Hamašovi vlastní i zámek v Dalešicích, který je také chráněnou kulturní památkou a také chátrá,“ uvádí databáze Prázdné domy.

Zámek v Rešici je na tom podobně. Je neudržovaný a v havarijním stavu. „Hrozí zánik autentických renesančních omítek a kamenických článků. V roce 2011 byli majitelé seznámeni s možnostmi dotací na opravu, o dotace však nepožádali. Zámek je nevyužit, v hospodářském dvoře jsou ustájeni koně,“ píše na svých webových stránkách Národní památkový ústav.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 13 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 18 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 22 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
včera v 07:00

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
včera v 06:30

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...