V Plzni vznikne od ledna speciální pořádková jednotka, pátá v Česku

7 minut
Speciální pořádková jednotka v Plzni
Zdroj: ČT24

Policie Plzeňského kraje od ledna zřídí speciální pořádkovou jednotku. Její výhodou bude okamžitá akceschopnost, policisté budou k dispozici čtyřiadvacet hodin denně a bude je možné nasadit u sportovních utkání, demonstrací, nenadálých situací nebo pátrání po osobách. Půjde o pátou formaci tohoto typu v zemi.

Loni v říjnu pátrali záchranáři a policisté na Domažlicku u Čerchova po pohřešované německé dívce. Do akce se zapojily české i německé týmy a všechny dostupné síly. Českým policistům velel Petr Mášek, k dispozici měl lidi ze všech obvodních oddělení rozmístěných po celém Plzeňském kraji.

„Jestli je tam nebezpečí z prodlení, nutnost ochrany, potřebujeme lidi okamžitě. V tomto případě to nebylo možné. Policisté byli na svých odděleních, nebo dokonce doma a my je telefonicky volali do práce. Ten dojezd nebyl tak efektivní,“ popisuje zkušenost s pátráním v Českém lese.

Změnu má přinést ustavení speciální pořádkové jednotky, jejíž členové budou k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Pomohlo by to i u pátrání po dívce před rokem. „Měli bychom k dispozici řekněme dvacet policistů navíc, které jsme tehdy neměli,“ poznamenal Mášek.

Útočníci, demonstrace, sportovní utkání

Členové jednotky se budou cvičit i na ozbrojené útočníky na školách nebo na úřadech. „Tam je to teď problematické v tom, že na místo dorazí prvosledové hlídky, většinou se jedná o dvou- až čtyřčlenné týmy. Speciální jednotka by byla těmto zasahujícím policistům jistě oporou,“ poznamenal Mášek. Podle něj bude důležité, aby byli policisté z jednotky připraveni i na demonstrace nebo na fotbalová utkání.  

Pořádková jednotka bude sídlit v Plzni na Slovanech, kde je také obvodní oddělení, prostory by měly projít speciálními úpravami, fungovat by měla začít od ledna. „Jednotku chceme využívat i k běžnému výkonu služby, nechceme, aby policisté seděli na útvaru a čekali na akci,“ řekl ředitel Krajského ředitelství Policie ČR Plzeňského kraje Jaroslav Vild.

Žádní policisté navíc

Ten o zřízení jednotky začal uvažovat už před dvěma lety, kdy nastoupil do funkce. „Vznikem jednotky částečně řešíme situaci v jižních Čechách a Karlovarském kraji, budeme působit i v Praze, která je v dojezdové vzdálenosti a případně jinde v republice. Museli jsme ale garantovat, že nebudeme požadovat žádná tabulková místa a policisty navíc,“ řekl.

V České republice jsou zatím speciální pořádkové jednotky v Praze, Ústí nad Labem, Brně a Frýdku-Místku. Plzeňská pořádková jednotka má sto osmdesát policistů, sto jich přejde do speciální. V Plzeňském kraji chybí aktuálně 250 policistů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 5 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 6 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 8 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 17 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 18 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...