Tratě bez trolejí, kraj bez dotací. V Liberci se nelíbí podmínky operačního programu

Liberecký kraj kritizuje podmínky, za kterých chce vláda rozdělovat dotace na nákup nových vlaků. Z Operačního programu Doprava 2 by totiž měly jít peníze především na pořízení elektrických vlaků. V celém Libereckém kraji však není ani metr elektrizované železniční trati. Hejtman proto žádá změnu podmínek.

Cestování vlakem v Libereckém kraji v sobě skrývá paradox. Zatímco vozový park patří k nejmodernějším v Česku a s výjimkou jilemnické lokálky jezdí takřka výhradně vlaky vyrobené nebo alespoň rekonstruované po roce 1995, tratě jsou naopak jedny z nejpomalejších v Česku a žádná z nich není elektrizovaná.

Kvůli špatné infrastruktuře však kraji hrozí, že se zase začne zhoršovat i kvalita vozidel. Podle podmínek, které prosazuje vláda, ho totiž obejdou dotace na nové vlaky. Kabinet chce, aby se program Doprava 2 zaměřil na vozidla v elektrické trakci. Liberecký kraj přitom počítal s tím, že vypíše soutěž na linky z Turnova do Liberce, Semil a Mladé Boleslavi a z České Lípy do středních Čech a vítězi zprostředkuje dotace na nákup nových motorových vlaků za zhruba 600 milionů korun.

Od pořízení nových vlaků pro další linky si slibuje podobný výsledek jako tam, kde již jezdí. „Nasazení moderních vlaků a pravidelný jízdní řád na Frýdlantsku, Tanvaldsku a Hrádecku se odrazily pozitivně. V některých případech se počet cestujících zvýšil o téměř polovinu v porovnání s původním stavem,“ upozornil hejtman Martin Půta (STAN). Aby nemusel své budoucí úmysly přehodnotit, poslal kraj vládě k chystaným dotačním pravidlům důrazné připomínky.

Elektřina nad koleje v Libereckém kraji zatím nemíří. „Bohužel u nás zatím ministerstvo dopravy žádnou trať neelektrizovalo a ani to v blízkém čase neplánuje,“ podotkl hejtman. Správa železniční dopravní cesty přitom v posledních dvou letech investovala do tratí v regionu přes tři miliardy korun. Bylo to ale především proto, že byly některé trati ve velmi špatném stavu, České dráhy si před rekonstrukcí dokonce stěžovaly na poškození vlaků. „Tratě byly zastaralé, v nedobrém stavu, prvky byly za svou životností. Smyslem bylo zvýšit traťovou rychlost, zkrátit jízdní dobu, zajistit bezpečnost a spolehlivost železničního provozu,“ popsal Bohuslav Navrátil ze SŽDC.

Liberecký kraj je v Česku jediný, který zcela postrádá elektrizované tratě. Současně je Liberec jediným krajským městem, které nemá přímé železniční spojení s Prahou. Bez přestupu bylo možné svézt se z Liberce do Prahy vlakem naposledy v roce 2005, tehdy však jezdily přímé vozy už jen jednou týdně. V současnosti je možné cestovat s rychlým přestupem v Turnově. Hejtmanství však o obnovení přímého spojení stojí. Martin Půta se ovšem zmiňuje o rychlém železničním spojení, které na současných tratích není možné. Motorové rychlíky jezdí z pražského hlavního nádraží do Liberce dvě a půl hodiny (včetně devíti minut na přestup). Autobusem a metrem je možné obdobnou trasu absolvovat o více než půl hodiny rychleji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 24 mminutami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 9 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 13 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 17 hhodinami
Načítání...