Čerčany (Benešovsko) - V Čerčanech na Benešovsku našlo vedení obce způsob, jak na obyvatele, kteří teď v zimě topí v kamnech, čím se dá. Zřídilo komisi složenou ze zástupců odboru životního prostředí a stavebního úřadu, a ta chodí do domácností na kontroly. Na úřad už totiž přišly desítky stížností, hodně lidí toxický kouř z komínů obtěžuje.
Toxický kouř bude v Čerčanech hlídat komise
Obyvatele Čerčan trápí nepříjemný smog, štiplavý zápach a černý kouř valící se z komínů, který je někdy tak silný, že lidé ani nemohou větrat. Sousedé si stěžují na sebe navzájem a žádají vedení obce, ať problém vyřeší! „Stačí jít po Čerčanech v určitou dobu a začnete se přímo dusit,“ uvedla předsedkyně místní komise pro životní prostředí Anna Zehnálková (ODS). Starosta Karel Bárta (nez.) doplnil: „Jsme kotlina kolem Sázavy, kaňon, kde se tyto spaliny samozřejmě drží:“
Proto vznikla v Čerčanech speciální komise, která chodí pravidelně do domácností na kontroly. Ty musí být předem ohlášené a lidé mají povinnost úředníky na kontrolu pustit, jedná se totiž o státní stavební dozor. Komise kontroluje doklady od kamen i kolaudační rozhodnutí. Přestože je dnes většina obce zplynofikovaná, podle členky komise Dany Tomáškové (nez.) lidé tuhými palivy stejně topí. Anna Zehnálková dodala: „Lidé z neznalosti přiloží rozštípané dřevotřískové dveře nebo PET lahve.“
Ministerstvo životního prostředí radí: dodržujte pokyny, které uvádějí výrobci kotlů. Ty totiž přesně stanovují, co se smí a nesmí spalovat. Mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Jarmila Krebsová vysvětlila: „Zákon o ochraně ovzduší stanoví, že jako palivo nelze použít odpad. Lidé by si měli dávat pozor především na spalování plastů. Z těch vznikají zplodiny, které mohou být i karcinogenní.“
Pokud by kontrola zjistila závažné nedostatky, nebo pokud by lidé nechtěli členy komise do domu vpustit, hrozí jim ve správním řízení pokuta až 50 tisíc korun.