Šumavu brázdí spřežení jako z Popelky

Železná Ruda – Téměř zapomenutá, a přesto velmi tradiční zimní doprava se znovu vrací na Šumavu. Turisté se na renovovaných dřevěných saních, zapřažených do páru koní, mohou svézt v okolí Železné Rudy. Rolničky, dřevěné saně a statní koně běžně zkracovali vzdálenosti do pokrývek zabaleným lidem ještě před několika desetiletími. Právě tento zapomenutý druh dopravy chtěl alespoň částečně vrátit na Šumavu dřevorubec Radek Ipser, který v létě koně běžně využívá ke stahování dříví v lese.

„Přes zimu koně stojí, protože potřebují pohyb, alespoň se můžou proběhnout a turisté se svézt. Je to rarita, která se nedá vidět všude,“ říká majitel koní Radek Ipser. Jeho pokus o návrat koňské dopravy do Železné Rudy jako turistického lákadla v zimě i v létě ale není první. Ty předcházející však vždy končily fiaskem. Podle slov železnorudského starosty Michala Šnebergera se tyto pokusy objevily těsně po roce 1989. „Koňská spřežení se pohybovala po komunikaci takzvané jedničce, což byl problém z hlediska provozu,“ přiblížil dřívější pokusy starosta.

Turistka Andrea Šafandová:

„Jako v Popelce. Nádherná příroda a romantika.“

Reportáž Jana Dvořáka (zdroj: ČT24)

Koňské spřežení se saněmi by okolí Železné Rudy mělo brázdit každou zimu, tedy v případě, že bude sníh i na cestách. Radek Ipser by si na rozdíl od ostatních řidičů jen přál, aby se silnice méně solily. „Když je nějaká pohledná trasa, abychom nemuseli táhnout saně po asfaltu, ale aby byla cesta pěkně zasněžená,“ tvrdí vozka.