Strančický historický dům bude zbourán

Strančice (Praha) – Osud historického domu z počátku 17. století ve Strančicích u Prahy je zpečetěn. Za záchranu nejstaršího stavení v obci bojovalo několik let tamní občanské sdružení, ale středočeský krajský úřad nakonec vydal povolení k jeho demolici. Developerská firma, která ho vlastní, tedy může dům zbourat. Má v plánu postavit na jeho místě 12 nových bytů.

Povolení k demolici strančického domu vydal stavební úřad v Mnichovicích už začátkem roku. Tehdy ho kraj zrušil, byly v něm formální nedostatky. Ty teď stavební úřad napravil. „Podle zákona, kterého se opravdu musíme striktně držet, nebyl důvod k tomu, abychom demolici nepovolili,“ informovala mluvčí Středočeského kraje Markéta Vítková.

Zakázat bourání by mohlo jedině rozhodnutí ministerstva kultury, které by historickou budovu muselo zapsat na seznam kulturních památek. O to žádalo občanské sdružení několikrát, podle ministerstva ale dům ze 17. století přísná kritéria nesplňuje. Předsedkyně Sdružení přátel studánky Libuše Hrubá říká, že dům stojí na historické návsi, která bude tímto zásahem naprosto zničena.

2 minuty
Reportáž Lucie Komňacké
Zdroj: ČT24

Jednatelka developerské firmy SAN-JV Šumperk Milena Kratochvílová namítá, že historickou hodnotu nemá dům naprosto žádnou. Nemá prý ani základy, je postavený na hlíně a na kamení. „Nemůžeme za soukromé peníze udržovat léta chátrající objekt,“ dodala. Za záchranu domu teď začalo bojovat i nové vedení obce, které by ho chtělo od firmy odkoupit. Ta se nebrání, cenu ale stanovila na 15 milionů korun.

Místostarostka Strančic Hana Jarošová k tomu sdělila, že částka představuje polovinu obecního rozpočtu, v současné době je tedy koupě domu nemožná. Podle developera teď už bourání nestojí nic v cestě, s demolicí chce proto začít hned v lednu. Místo historického stavení tak na strančickém náměstí vyroste nový bytový dům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
před 6 hhodinami

ŘSD na jihu Čech odstraňuje nelegální billboardy, hotovo chce mít do konce roku

Na jihu Čech probíhá likvidace nelegálních billboardů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se pustilo do odstraňování ploch, které vlastní firma spojená s kontroverzním podnikatelem Antonem Fischerem. „Jeho“ i dalších nepovolených poutačů u tamních silnic zůstávají skoro dvě stovky. Zmizet mají do konce roku. Už teď ale dělníci počítají s tím, že na některá místa se budou muset opakovaně vracet.
před 7 hhodinami

Z ulic Bohumína zmizeli asistenti prevence kriminality. Vrátit je může dotace ministerstva

Bohumínu na Karvinsku od ledna chybějí asistenti prevence kriminality. Loni totiž vypršela evropská dotace, z níž město jejich činnost financovalo. Aktuálně proto hledá jiný způsob, jak ji zaplatit. Část nákladů na asistenty by mohl pokrýt nový dotační titul, který vypsalo ministerstvo vnitra. Pokud by město dotaci získalo, mohli by se alespoň čtyři asistenti do ulic vrátit na jaře. Podobné problémy řeší i další města.
před 9 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 10 hhodinami

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 13 hhodinami

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
před 14 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 21 hhodinami
Načítání...