Stavební práce na sportovištích pro MS v Liberci nabírají zpoždění

Liberec - Ještě velké nedostatky mají sportovní areály v Liberci, ve kterých má proběhnout mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Mezinárodní lyžařská federace chce, aby se všechno napravilo do léta. Běžecký areál ve Vesci je terčem největší kritiky. Poslední světové poháry ukázaly, že v projektu se úplně zapomnělo na odvodňovací a drenážní systém.

Stadion navrhoval ještě bývalý organizační výbor pod vedením Romana Kumpošta. Současný přípravný tým říká, že chybějící drenáž je zásadní chybou projektu. Při dešti pak nastávají problémy s odvodněním areálu. Jaroslav Honců, generální sekretář organizačního výboru, vypočítává škody způsobené vodou: „Ze strání stékala voda a brala sníh z tratí pryč. Za týden přišla vniveč půlmetrová vrstva sněhu.“ Organizátoři spolu s městem proto musí najít peníze na odvodnění. Vylepšit ale potřebuje i zasněžovací systém. „Věci, které se dají reklamovat, jsou již sepsány a předány,“ okomentovala situaci prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.

Největší problémy jsou v areálu na Ještědu, stavební práce mají dva měsíce zpoždění. Chybí například tribuny pro diváky, které jsou podle manažera skokanského areálu Lukáše Týfy hotovy z jedné třetiny. Podle Mezinárodní lyžařské federace musí být areály připraveny do léta. Na Ještědu přitom ještě chybí přístupové cesty nebo parkovací dům. Modernizaci potřebuje i jeden ze skokanských můstků. Podle organizátorů jde o šibeniční termíny, přesto by se veškeré nedodělky měly stihnout.

Jinou variantu ani nechce lyžařská federace připustit. „Všechno musí fungovat na 100 procent. Z pohledu FIS je mistrovství světa největší lyžařskou akcí - něco jako olympijské hry. Žádné problémy si nemůžeme dovolit,“ říká manažer Mezinárodní lyžařské federace Niklas Carlsson. Mezinárodní lyžařská federace chystá v Liberci ještě několik kontrol. Kromě sportovišť se ale bude zajímat také o přípravu doprovodného kulturního programu během mistrovství.