Starostové na Karlovarsku chtějí zvýšit daň z rekreačních objektů

Karlovy Vary - Města na Karlovarsku chtějí změnu ve způsobu placení daní z nemovitostí pro chataře. Chatové oblasti, které mají ve svém katastru, dotují příliš vysokými částkami. Někteří chataři obývají své chalupy celoročně, ale protože zde nemají trvalý pobyt, radnice za ně nedostává peníze. Svaz měst a obcí už dlouho lobbuje za změnu daně u rekreačních objektů.

Do rekreační oblasti Velký rybník u Hroznětína jezdí přibližně 600 chatařů. Někteří z nich pronajímají své byty ve městech a žijí celý rok v chatové oblasti. Protože tam nemají trvalý pobyt, radnice v Hroznětíně na ně nedostává od státu peníze. Musí ale zajišťovat osvětlení, údržby cest nebo odvoz odpadu. „Chatovou oblast, dotujeme částkou zhruba 0,5 milionu korun a to je částka ve vztahu k našemu rozpočtu podstatná,“ uvedl starosta Hroznětína Jaroslav Rovný.

Podle místopředsedy Svazu měst a obcí Jaromíra Jecha není úsilí o změnu daní zatím úspěšné. Náměstek ministra financí Peter Chrenko však tvrdí, že už několik let zákon umožňuje, aby starostové daň z rekreačních objektů zvýšili až jeden a půlkrát oproti ostatním obytným jednotkám v obci. To však nestačí ani na nejnutnější údržbu chatařských oblastí. Starostové však tvrdí, že sice mohou zvedat daně, ale všem obytným jednotkám v obci, a to nechtějí. Podle náměstka ministra financí by zástupci sdružení měli zpracovat návrh řešení problému. 
 
„Aby ta daň byla reálná, měla by odpovídat tomu, co se za ty peníze poskytuje. S majiteli chat se rádi na tento problém společně podíváme,“ uzavřel Chrenko. O problému budou jednat zástupci svazu měst a ministerstva už koncem tohoto měsíce.