Šroubovice i triangulační bod, v Česku rostou originální rozhledny

České země jsou zase o pár rozhleden bohatší, otevírají se totiž nové rozhledny na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí a Máminka na Krušné hoře nedaleko Hudlic na Berounsku. „Nyní je období velkého rozmachu rozhleden,“ poukázal místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš na to, že jen za loňský rok vzniklo 25 rozhleden, zatímco například za celou dobu komunismu jen čtyři.

Zatímco na přelomu 19. a 20. století vyrůstaly na českých kopcích jako houby po dešti, zejména doba socialismu jejich výstavbu významně pozastavila. „Lidé se znovu naučili chodit po horách, po výletech a po výhledech,“ myslí si Gejdoš, který ale zároveň poukázal na to, že se staví i rozhledny na místech, odkud není mnoho vidět, což často přičítá snadné dostupnosti peněz z evropských fondů. „Doufám, že budou převažovat rozhledny na místech, kde v minulosti byly a odkud je něco vidět,“ řekl místopředseda Klubu přátel rozhleden.

Zájem o rozhledny v Česku podle Gajdoše pokračuje už od dob první republiky a podnítil jej podle něj i cyklus dokumentů ČT o českých, moravských a slezských rozhlednách Rozhlédni se, člověče.

7 minut
Na českých kopcích rostou originální rozhledny
Zdroj: ČT24

A co by na takové nové rozhledně nemělo chybět? Určitě pohledové panorama, které popíše, co je z rozhledny vidět. „Když přijde turista nahoru, chce se rozhlédnout a srovnat, co vidí,“ řekl Gejdoš, který za posledních 10 let objel všech 350 českých rozhleden.

Máminka na Berounsku navazuje na tradici triangulačních bodů

Na Krušné hoře nedaleko Hudlic na Berounsku vyrostla nová rozhledna Máminka. Stavba z dílny architektů z ateliéru Huť architektury byla postavena v nadmořské výšce 606 metrů na místě někdejší dřevěné triangulační věže. Měří 33 metrů a na její vrchol vede téměř sto schodů. Návštěvníci mohou z Máminky zahlédnout Krušné Hory nebo Brdy, za jasného počasí bude na dohled i 90 kilometrů vzdálený Klínovec, ale také na Krkonoše, Ještěd nebo Šumavu.

„Dělat rozhledny je radost,“ řekl architekt Martin Rajniš, autor nejen rozhledny Máminka, ale také rozhleden Bára, Trifid v Doubravce a Maják Járy Cimrmana. „Máminka je úplně klasická konstrukce,“ vysvětlil Rajniš konstrukci rozhledny na třech nohách, která vychází z podoby triangulačních bodů.

Na rozhlednu na Fajtově kopci se lidé skládali schod po schodu

Unikátní rozhledna ve tvaru šroubovice DNA o výšce 36 metrů vyrostla na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Věž rozhledny do tvaru šroubovice, která navíc bude v noci zajímavě osvětlena, navrhl architekt Václav Hlaváček. Zajímavý je i způsob, jak se na ni místnímu ski klubu podařilo získat peníze. Kromě dotace totiž vyhlásili také veřejnou sbírku, ve které bylo mimo jiné možné koupit si některý ze schodů na rozhlednu, na kterém bude uvedeno jméno dárce.

Rozhledna na Fajtově kopci
Zdroj: ČT24/Ski klub Velké Meziříčí

Názory na definici rozhledny se poněkud rozcházejí. Mnoho z nich bylo vybudováno jako telekomunikační věže a k vyhlídkovým účelům začaly sloužit později. Významnými body rozhledu jsou i strážní věže hradů a zámků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 2 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 3 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 5 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 14 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 15 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 22 hhodinami
Načítání...