Správa KRNAP uzavře většinu informačních srubů

Krkonoše - Informační sruby sloužily hlavně jako kontrolní stanoviště u cest do hor. Motoristy se zvláštním povolením teď budou při cestě do nejcennějších částí Krkonoš kontrolovat správci jen namátkou. Ochranáři říkají, že chtějí nejen šetřit peníze, ale ukázat i přívětivější tvář. Zamčený tak zůstává například srub Děvín nad Pecí pod Sněžkou. Ozvali se ovšem i kritici.

Pravidelná kontrola povolenek pro vjezd do hor je ve srubu Děvín minulostí a nic se na tom nezmění ani v hlavní sezoně. Mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný nastínil, že strážci národního parku budou ve větší míře k dispozici návštěvníkům na horách. Naznačil také, že provoz srubu je finančně velmi nákladný.

Ze třinácti sezónních informačních srubů budou strážci parku nadále pravidelně používat pouze pět. Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek (ODS) to kritizuje. Myslí si, že není v silách města důsledně kontrolovat veškerý pohyb osob a vozidel v lokalitě. Radek Drahný k tomu dodal, že správa parku bude více spolupracovat s policií.

Dřevěné sruby v přírodě zůstanou. Příležitostně je chce Správa KRNAP využívat, například při nájezdu sběračů borůvek, jak upřesnil vedoucí terénní služby Správy KRNAP Jaromír Gebas. Sruby dosud sloužily i jako místa, kde si řidiči mohli vyzvednout povolenku pro vjezd do hor. Dřevěné stavby by proto podle některých lidí měly zůstat otevřené už jenom kvůli tomu. Ochranáři namítají, že počet povolenek vydaných na těchto stanovištích byl minimální.