Soud zamítl odvolání bývalého šéfa brněnské hospodářské kriminálky Machaly

Události v regionech: Krajský soud v Brně zamítl odvolání bývalého vedoucího brněnské kriminální služby (zdroj: ČT24)

Krajský soud v Brně zamítl odvolání bývalého vedoucího brněnské hospodářské kriminálky Vladimíra Machaly a potvrdil mu trest, který mu v dubnu uložil městský soud. Podle soudkyně Haliny Černé se Machala bezpochyby dopustil zneužití pravomoci úřední osoby, když předával neveřejné informace z trestního řízení někdejšímu šéfovi technického oddělení správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petru Kosmákovi a zmařil domovní prohlídku u bývalého starosty Rojetína Pavla Hubálka. Machala od léta 2018 vyšetřoval podvody s obecními byty v Brně.

Městský soud uložil Vladimíru Machalovi dvanáct měsíců podmíněně odložených na osmnáct měsíců, peněžitý trest padesát tisíc korun a zákaz činnosti v bezpečnostních sborech na pět let. Soudkyně Halina Černá uvedla, že trest rozhodně není nepřiměřený, ale naopak nepřiměřeně mírný. Hrozil mu trest jeden rok až pět let. Vzhledem k tomu, že se ale neodvolala státní zástupkyně, nebylo možné trest změnit.

Machala se před soudy hájil tím, že Kosmák pro něj pracoval jako informátor v případu Hubálka. Jeho případ korupce při přidělování městských bytů dosud nebyl uzavřen. Kosmák byl jedním z těch, kteří byli předloni potrestáni v kauze Stoka, jež se týkala korupce při přidělování zakázek na opravy městských bytů na radnici Brna-střed, a pohyboval se v prostředí, kde více lidí páchalo trestnou činnost. Dostal tříletou podmínku s pětiletým odkladem a také trest propadnutí majetku v hodnotě tří milionů korun.

Machala v obhajobě uváděl, že nevěděl o tom, že Kosmák páchá trestnou činnost. Soudkyně Černá uvedla, že už dříve nalézací soud prokázal, že Machala vynášel Kosmákovi informace i poté, co se o jeho trestné činnosti dozvěděl, a navíc dobře věděl, jaké je jeho pracovní postavení a jaké má kontakty, a měl být obezřetnější při vynášení informací. Přesto mu informace, které se týkaly i Kosmáka, sděloval.

Nezákonná domovní prohlídka a maření vyšetřování

Podle Černé městský soud bezpochyby prokázal, že Machala jednal v rozporu nejen se svým postavením a pracovním zařazením, ale i v rozporu s trestním řádem. „Byl povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, s nimiž se při vyšetřování seznámil,“ řekla Černá. Dodala, že takové informace nelze říct ani manželce, natož cizí osobě.

A pokud byl Kosmák informátor, nemohl se zúčastnit domovní prohlídky u Hubálka jako nezúčastněná osoba. Přitom se domovní prohlídky zúčastnil, a dokonce si fotil některé listiny, které policisté v bytě zajistili. „Následně se s informacemi svěřoval i zaměstnankyním úřadu,“ doplnila Černá. Domovní prohlídka se kvůli přítomnosti Kosmáka konala nezákonně, a v jiné trestní věci tak mohlo dojít k maření vyšetřování.

Machalův obhájce Pavel Hála novinářům po jednání řekl, že pravděpodobně podají dovolání. Zároveň uvedl, že soudy vůbec nepochopily, jak funguje operativní práce policistů při vytěžování informátorů, a že se nyní budou obávat s informátory pracovat a již je nedokážou získat pro spolupráci tak jako dosud.

Načítání...