Soud potrestal muže, kteří zaútočili na Ukrajince v Brně

2 minuty
Události v regionech: Soud s útočníky v Brně
Zdroj: ČT24

Jeden nepodmíněný trest pět a půl roku vězení a pět podmíněných trestů uložil Krajský soud v Brně skupině obžalovaných z útoku na dvojici Ukrajinců. Útok se odehrál v roce 2023 v centru města po ukončení pietního pochodu za mladého Roma, který zemřel po potyčce s Ukrajincem. Skupina účastníků pochodu, převážně opilých mladých mužů, si pak ve městě podle obžaloby vyhlédla dvojici jiných Ukrajinců a napadla je.

Krajský soud útok kvalifikoval jako pokus o těžké ublížení na zdraví, výtržnictví a poškození cizí věci. Pět obžalovaných, z nichž tři byli souzeni jako mladiství, prohlásilo vinu. Dostali podmínky. Tresty se pohybují od osmnácti měsíců do tří let, délka zkušební doby od dvou let do šedesáti měsíců.

Šestý z obžalovaných Ladislav Hartmann si vyslechl nepodmíněný trest. Jako jediný si také ponechal lhůtu pro případné odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. Řekl, že události lituje a že mu změnila život. Ostatní odsouzení se práva na odvolání vzdali. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová u dvou mužů navrhovala vyšší tresty, odvolání zváží po doručení písemného odůvodnění.

Incident se odehrál na restaurační zahrádce v Dominikánské ulici, zachytily jej kamery. Po dvou mužích, jichž se nejprve zeptali, zda jsou Ukrajinci, házeli útočníci těžké stoly a židle, popelníky, sklenice a skleněné svícny. Křičeli na ně, ať „táhnou zpět na Ukrajinu“. „Celá situace mohla skončit daleko závažněji,“ upozornil soudce Martin Hrabal.

„Motivem byla hostilní zášť proti ukrajinskému etniku,“ řekla státní zástupkyně Zámoravcová. Napadené Ukrajince se nepodařilo najít, není tedy jasné, jakou přesně utrpěli újmu.

Útok souvisel s předešlým konfliktem Ukrajince Romana Rohozina se skupinou Romů v brněnské tramvaji. Rohozin později u soudu uvedl, že jel s přáteli tramvají na ohňostroj na přehradu, skupinka jiných lidí ale začala v tramvaji hlučet, a tak je napomenul. Následoval konflikt, nejprve v tramvaji, poté na zastávce Přístaviště. Rohozin proti přesile nakonec vytáhl nůž a jednoho soka zasáhl a usmrtil.

Ukrajinec čelil obžalobě z vraždy, později žalobce čin překvalifikoval na zabití a ublížení na zdraví. Krajský soud v Brně nakonec muže zcela osvobodil, čin považoval za nutnou obranu. Událost vyvolala vášně a protesty v romské komunitě v Brně. Odmítala přijmout také zprošťující rozsudek, proti kterému uspořádala organizovaný protest.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 8 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...