Soud nepravomocně osvobodil muže obžalovaného za komentáře o zabíjení pacientů s covidem

Okresní soud v Plzni zprostil obžaloby z šíření poplašné zprávy čtyřiatřicetiletého Jana Jungmanna. Žaloba ho vinila za jeho loňské facebookové komentáře týkající se pandemie koronaviru. Muž z Rakovnicka mimo jiné ve svých příspěvcích tvrdil, že v plzeňské fakultní nemocnici zdravotníci schválně zabíjejí pacienty s covidem. Za žalovaný skutek spáchaný v době nouzového stavu mu hrozilo až osmileté vězení.

Státní zástupkyně navrhovala podmínku, soud ale rozhodl, že žalované jednání není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, protože žalobkyně i obhájkyně nepřítomného Jungmanna si vzaly lhůtu pro případné podání odvolání.

Muž se podle soudu loni v únoru zaměřil ve svých komentářích na texty sdílené na facebookové stránce plzeňské fakultní nemocnice. Pod jeden z článků, kde si lékař nemocnice posteskl, že na covid umírají i mladí lidé a zdravotníci nemohou nic dělat, Jungmann napsal: „Já si myslím, že je schválně nějak zabíjíte, abyste měli čísla. Určitě jim dáte něco do pití, nebo nějaký jed místo léků.“

U příspěvku o očkování zase napsal: „Jak je ta depopulalizační vakcína nastavená, jsou to ty dva roky? Kdy potom každý zemře?“ V dalším komentáři obvinil zdravotníky, že dítěti s covidem „vetřeli na sliznici nějakou chemikálii, aby onemocnělo a oni to mohli dát na Facebook“.

Tvrzení byla podle soudu příliš absurdní

Podle soudu mohly jeho komentáře číst tisíce lidí, účet fakultní nemocnice na Facebooku sleduje přes dvanáct tisíc uživatelů, stovky lidí Jungmannovy komentáře sdílely. „Úmyslně způsobil nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřoval poplašnou zprávu, která je nepravdivá. Takový čin spáchal v době jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí,“ uvedla státní zástupkyně.

Soud jí dal zapravdu, že muž šířil nepravdivou zprávu, podle předsedy senátu Josefa Pracha ale byla Jungmannova tvrzení natolik absurdní a odtržená od reality, že znepokojení obyvatelstva nezpůsobila. „Je absurdní, že by lékaři podávali nějaký jed místo léků,“ řekl soudce.

Jungmann se bránil tím, že v době, kdy komentáře napsal, byl ve špatném psychickém stavu a měl deprese a prý si neuvědomoval, co píše. Cítil nebezpečí, když četl různé články o covidu, a nevěděl, čemu může věřit.

Není to první případ, kdy plzeňský okresní soud projednával jednání lidí v souvislosti s pandemií koronaviru. V červnu zprostil obžaloby také třiašedesátiletého Pavla Hlávku, který se rovněž zpovídal ze šíření poplašné zprávy.

Před soudem stanul za svá loňská slova o tom, že fakultní nemocnice v Plzni nechává zemřít pacienty s covidem, když jim nechce podávat přípravky ivermektin a isoprinosin. Muž loni natáčel video na covidovém oddělení fakultní nemocnice, kde se domáhal, aby lékaři ivermektin podali jeho vážně nemocné matce. Sám tam přípravek přinesl, když ho zdravotníci v době vrcholící pandemie pustili na covidové oddělení za matkou, aby se s ní rozloučil, protože umírala.

Načítání...