Olomoucká zoo na Svatém Kopečku se snaží přimět zvířata k aktivitě, aby v zajetí nezpohodlněla. Zvířatům, zejména šelmám chybí kontakt s přírodou, a naopak se pro ně stává běžným kontakt s člověkem, kvůli tomu můžou slábnout jejich lovecké pudy. Ošetřovatelé vyrábí makety zvířat například pro lvy. Šelmy pak hračky uloví a většinou je roztrhají na kusy.
Šelmy si musí zachovat lovecké pudy. Zoo v Olomouci je má k aktivitě
Podle vedení zoo by měl být kontakt s člověkem co nejmenší, aby zvířata nepřicházela o své přirozené návyky. To je nezbytné k tomu, aby se projevovala přirozeně, a také aby dokázala plodit a vychovávat mláďata. U některých zvířat, například u šelem, je ale spolupráce s ošetřovatelem nezbytná.
Zoo se tímto způsobem snaží zachovávat přirozené chování u zvířat už několik let a podle mluvčí zahrady Ivety Gronské je to běžné ve všech pokrokových zoologických zahradách.
Prase skončilo rozcupované na kusy
Výrobou maket pro šelmy se zabývá ošetřovatelka Dana Reisigová, která se v olomoucké zoo stará například o lvy berberské. Naposledy připravila kořist v podobě prasete bradavičnatého pro mladého lva Thembiho, u kterého se už začínají projevovat typické lovecké pudy.
„Chtěla jsem mu připravit něco, s čím by se potkal i ve volné přírodě. Thembi by se v jeho věku pomalu začínal učit lovit,“ řekla ošetřovatelka. Mladý lev byl podle ní z počátku ostražitý, ale ve chvíli, kdy viděl, že na maketu zvířete začíná útočit jeho matka Lilly, přidal se a prase roztrhal na kusy.
Zabavit je potřeba i žirafy nebo ptáky
Lvi berberští a další šelmy nejsou jedinými zvířaty, u kterých je potřeba zachovat jejich přirozené chování pomocí hry. V olomoucké zoo běžně ošetřovatelé chystají podobné hračky například i pro opice, ptáky nebo žirafy.
„Schováváme například maso do koulí upletených z hasičských hadic, ze kterých se taktéž vyrábí houpačky, výjimku netvoří ani takzvaný pachový enrichment,“ doplnila mluvčí zoo v Olomouci.