Robot ze stavebnice může zajistit místo na vysoké škole

Robotická ruka nebo vozítko řízené senzory či okem. I to zvládnou středoškoláci vytvořit z klasické stavebnice Merkur. Největší soutěž v tvorbě z ocelové stavebnice Merkur perFEKT Challenge pořádá Vysoké učení technické v Brně. Více než dvě stovky studentů středních škol tam v týmech tvořily výrobky podle zadání. Ti nejlepší budou bez přijímacích zkoušek přijati na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT).

„Hlavním úkolem soutěžících je projet za co nejkratší čas danou dráhu a vyhnout se překážkám. K tomu slouží dva ultrazvukové senzory, které fungují na stejném principu jako netopýři," popsal jednu z disciplín proděkan FEKT VUT Jiří Háze.

Chytré vozítko nevzniká pod rukama odborníků v laboratořích. Tvoří je týmy středoškoláků vybavené stavebnicí Merkur a potřebnými elektrosoučástkami. „Tady kolegové dělají programování, my skládáme autíčko a staráme se o zapojování. Myslím, že to zvládneme," svěřil se třeba kapitán týmu ze SPŠ Břeclav Jiří Boleček.

3 minuty
Bez komentáře: Soutěž Merkur perFEKT Challenge
Zdroj: ČT24

Zadání bylo celkem devět, liší se podle odborných ústavů, které téma zaštiťují. „Třeba na Ústavu automatizace a měřicí techniky dělají robotickou ruku, která musí vzít fixu a nakreslit něco na papír. Na Ústavu biomedicínského inženýrství zase pro změnu řeší vozítko, které je řízené pohyby oka," přiblížil Háze.

Krok k budoucnosti

Největší republikové soutěže ve stavění z Merkuru se účastní přes dvě stovky studentů. Přijeli nejen z Moravy a Vysočiny, ale i z Trutnova či Litvínova. Motivace je jednoduchá: kdo úspěšně splní zadání, zajistí si místo na elektrotechnické fakultě VUT, a to bez přijímacích zkoušek.

Vyhlídky absolventů jsou navíc podle vedení školy velice dobré. Firmy mají o absolventy takový zájem, že podporují už středoškoláky, aby na elektrotechnické obory vůbec nastoupili. „Řada studentů má zaměstnání už v průběhu studia a zhruba do tří měsíců od ukončení studia najde drtivá většina zaměstnání v oboru, který studovali," dodal Háze. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 1 hhodinou

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 4 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 6 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 13 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 15 hhodinami

Beskydy řeší útoky vlků

V Beskydech se množí útoky vlků. Naposledy šelmy napadly v ohradě chovné daňky v obci Morávka a za noc jich deset roztrhaly. Podle ochranářů může jít o reakci na nedávné upytlačení vlčího samce. Naruší se tak sociální struktura a zvíře změní chování, vysvětlil Jiří Labuda z Hnutí DUHA Šelmy.
před 15 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Děkanka hradecké univerzity podle žalobce manipulovala zakázky resortu obrany

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných resortem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí, uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení.
včera v 11:58
Načítání...