Relikviář sv. Maura slaví a chystá se na cestu do Prahy

Praha - Na zámku v Bečově nad Teplou dnes oslavili 25. výročí objevení relikviáře svatého Maura. Návštěvníci měli možnost diskutovat s bývalým kastelánem a kriminalisty, kteří po památce pátrali. Nejvýznamnější událost ve městě připomněly i speciální prohlídkové trasy s ukázkami herců. Po skončení oslav odvezou druhou nejvzácnější památku Česka na výstavu do Prahy, celá akce se odehraje za nejpřísnějších bezpečnostních podmínek a s určitým utajením.

Relikviář svatého Maura je po korunovačních klenotech považován za druhou nejcennější památku České republiky. Ručně zdobenou truhlu, kterou vyrobili mniši ve 13. století pro ostatky několika svatých, našli kriminalisté v poledne 5. listopadu 1985 v hradní kapli. Na stopu je dovedl Američan Danny Douglas, který chtěl od Československa koupit neznámý předmět. Kriminalisté sice nevěděli, kde přesně a co vlastně hledat, ale nakonec se jim podařilo Američana předběhnout a artefakt najít.

Relikviář po vyzvednutí dlouho chátral v trezoru národní banky. Pak ho čekaly náročné restaurátorské práce, i s přípravami trvaly 11 let. „Těch dílů bylo 3 tisíce, my jsme sami nevěděli, do čeho jdeme. Nakonec se ukázalo, že to byla jedna z nejnáročnějších restaurátorských prací,“ vzpomíná restaurátor relikviáře Andrej Šembera.

Reportáž Marka Štětiny (zdroj: ČT24)

Na zámek v Bečově se památka vrátila až v roce 2002 a od té doby je tu největším lákadlem pro turisty. Vzácný relikviář se teď dočasně přesune do Prahy. Vystaven bude do konce února ve Vladislavském sále Pražského hradu. Oficiálně to při summitu Visegrádské čtyřky oznámila první dáma Livia Klausová.

Relikviář sv. Maura, truhličku na ostatky ze 13. století, označují historici za druhou nejcennější movitou památku v Česku, hned po korunovačních klenotech.
Zdroj: ČT24