Radu, bývalého šéfa Agro Jevišovice, soud zprostil obžaloby

Brno - Brněnský krajský soud zprostil bývalého šéfa zemědělské firmy Agro Jevišovice Bohumíra Radu obžaloby z podvodů s evropskými dotacemi. Státní zástupce mu navrhoval šest let vězení za údajná pochybení při výstavbě dvou bioplynových stanic ve Velkém Karlově na Znojemsku. Policie tehdy dospěla k závěru, že firma neoprávněně získala od EU dotaci 60 milionů korun. Žaloba se proti verdiktu odvolala. Kauzou se proto bude muset zabývat olomoucký vrchní soud.

„Důkazy v tomto případě nejsou takového charakteru, aby bylo možné jej uznat vinným,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Dana Kancírová. Podle soudu nebylo prokázáno, že by Rada chtěl uvést záměrně ministerstva zemědělství a průmyslu nebo Evropskou unii v omyl. Stejně tak se neprokázalo, že by se chtěl na jejich úkor obohatit.

Soudkyně upozornila, že případ spadá do doby, kdy se ČR teprve učila čerpat evropské dotace. Podle soudkyně bylo toto období spojené s „nejasnými výklady postupů“, což se projevilo i v tomto případě. Kancírová zároveň uvedla, že stavba bioplynových stanic byla kontrolována státem.

Podle státního zástupce Aleše Sosíka nastal problém v roce 2006 při jednáních o přidělení dotace. Firma na ni nárok měla. V době podání žádostí už ale byly stanice zčásti postavené. Na dvě bioplynové stanice ve Velkém Karlově firma dostala po 30 milionech z evropských dotací. Obě bioplynky stojí a jsou v provozu.

Problém vznikl podle obžaloby i u výběrového řízení na dodavatele stavby. Neproběhlo prý řádně, což byla podmínka pro přidělení dotací. Na nesrovnalosti přišli auditoři EU při prohlídce dotačních žádostí Agro Jevišovice a dali podnět k jejich prověření. Podle dnešního verdiktu ale pochybení nevzniklo. 

Rada vinu od začátku odmítal, připustil jen administrativní chyby

Rada při zahájení procesu vinu odmítl. Připustil jen možné formální chyby v administrativě. Poukázal na to, že na stavbě bylo několik kontrol a nezjistily nesrovnalosti. V době podání žádostí o dotaci prý byl z obou objektů postaven pouhý zlomek. Rada uvedl, že šlo jen o přípravné práce na stavbu.

Výstavba bioplynových stanic byla ostře kritizována mnoha lidmi, kterým vadil zápach. Rada dnes řekl, že už tři roky stanice živočišný odpad nezpracovávají, že jde o staré problémy, které jsou vyřešeny.

Agro Jevišovice patří k největším zemědělským podnikům v zemi. Společnost má mimo jiné i hospodářský chov krokodýlů. Před rokem ji koupila skupina Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Bioplynové stanice ale provozuje společnost Zevo Boskovštejn, v jejímž čele stojí Rada.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den se objeví sněhové přeháňky

V Česku se na Štědrý den objeví sněhové přeháňky, občasné sněžení očekávají meteorologové zejména v jižní polovině území a na horách. Nejvíce sněhu by do Štědrého večera mělo napadnout hlavně na Šumavě, v Pošumaví a Novohradských horách, lokálně kolem pěti centimetrů, výjimečně až deset centimetrů. Souvislejší sněhovou pokrývku očekávají meteorologové také v Jeseníkách a okolí. Zbývající sváteční dny budou slunečnější a také mrazivé.
07:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
včera v 09:13

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
včera v 09:05

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
včera v 08:00

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
20. 12. 2025

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
20. 12. 2025
Načítání...