Výtvarnice Kateřina Šedá vytvořila průvodce takzvaným brněnským Bronxem. Nyní část města známá jako sociálně vyloučená lokalita byla původně průmyslovým centrem a domovem bohatých měšťanů. Proto se autorka zaměřila na zobrazení Bronxu z jiné perspektivy a při vytváření průvodce překonala i vlastní předsudky.
Průvodce brněnským Bronxem Kateřiny Šedé není černobílý
Kateřina Šedá (1977) je česká výtvarnice, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Zaměřuje se na sociálně laděné experimenty, které mají za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo ze sociální izolace. Pomocí jejich vlastní (vyprovokované) aktivity a díky novému využití všedních prostředků se pokouší probudit trvalou změnu v jejich chování.
Vydala řadu knih a publikací v nichž detailně mapuje jednotlivé projekty. Její práce obdržela řadu ocenění (Cena Jindřicha Chalupeckého, Essl Award, Nejkrásnější kniha roku 2012, Contemporary Art Society Award, Fluxus Award).
Kateřina Šedá ukazuje pomocí pětisetstránkového průvodce BRNOX okolí Cejlu a Francouzské ulice. „Moje původní idea byla, že každý dům v lokalitě zpracuji jiným způsobem. A opravdu jsem se do toho pustila a chodila byt od bytu. Nakonec jsem plán ale musela změnit a vzniklo deset různých tras,“ popsala začátek projektu jeho autorka Kateřina Šedá.
Stejně jak se od sebe liší samotná zastavení, mění se i forma, ve které je autorka prezentuje. V průvodci využívá vlastní zkušenosti z celého roku, kdy kniha vznikala a kdy procházela domy a mluvila s jejich obyvateli. V BRNOXu jsou tak nejen fotografie, ale i kresby, anekdoty, reportáže anebo rozhovory.
Čtenáři nepopisuje nechvalně proslulé prostředí povrchně, naopak se snaží ukázat oblast v jiném světle. „Komunit je tu celá řada a do všech se mi proniknout nepodařilo. V průvodci nic nehodnotím, je to sběr informací,“ dodala výtvarnice. V publikaci díky rozhovorům s místními vzniklo celkem 110 bodů, z nichž každý mapuje různorodé části vyloučené lokality jinak.
- BÍLÁ TRASA - náboženství, svatby, parte, proklínání, domy, kde straší…
- ŽLUTÁ TRASA – gurmánská: hospody, bary, recepty…
- ORANŽOVÁ TRASA – nákupní: zastavárny, kadeřnictví…
- RŮŽOVÁ TRASA – dětská: hřiště, školy a školky…
- ČERVENÁ TRASA – historická
- FIALOVÁ TRASA – holocaust
- ZELENÁ TRASA – fauna a flora: potkani, vši, štěnice, psi…
- MODRÁ TRASA – kultura a sport: domácí výzdoba, architektura…
- ŠEDÁ TRASA – vesnice ve městě
- ČERNÁ TRASA – večer a noc: nonstopy, drogy, prostitutky…
Při sběru informací Šedá nepoužívala kameru a často nepoužila ani fotoaparát. „Lidi to odrazuje od toho, aby se s vámi bavili, anebo vám svěřili nějaké informace, takže řadu informací nemám zaznamenané audiovizuálně, ale nemyslím si, že je to důležité,“ uzavřela výtvarnice.
Mapa Bronxu je k dostání v infocentru
Ke spolupráci na průvodci pozvala Kateřina Šedá novináře a spisovatele Aleše Palána, fotografy Martina Hlavicu a Adama Holubovského, grafičku Kristinu Drinkovou, skupinu BaTeŽo MiKiLu, bohemistku Lucii Faulerovou.
K průvodci, který bude v prodeji za 300 korun, vyšla mapa s názvem BRNOX/mapa brněnského Bronxu s ukázkami jednotlivých tras, kterou Turistické informační centrum zařadilo do svého portfolia informačních tiskovin pro návštěvníky Brna. Mapu zdarma a průvodce získáte v informačním centru v Radnické ulici.