Prostějov chystá opravu secesního Národního domu. Za 100 milionů korun

Do Národního domu v Prostějově, jednoho ze secesních klenotů České republiky, při prudkých deštích zatéká. Vyřešit to má mimo jiné investice ve výši 100 milionů korun. Voda už poničila třeba oponu divadla, které v domě sídlí.

„Voda se dostala nejen na jeviště, ale i přímo na techniku, kterou na jeviště máme,“ sdělila ředitelka Městského divadla Prostějov Jana Maršálková.

Největší problémy už vyřešily dílčí úpravy. S rekonstrukcí střechy by se mělo začít ještě letos. Hlavní část prací se odehraje příští rok. Většinu nákladů chce město pokrýt s pomocí evropských dotací, řekl radní Jaroslav Šlambor (KSČM).

Nahrávám video
Oprava Národního domu v Prostějově
Zdroj: ČT24

„Usilujeme o to, aby značná část z těchto prací byla realizována za účasti dotace v rámci integrovaných teritoriálních investic. Odhadovaný rozsah prací činí přibližně 100 milionů korun. Předpokládaný objem dotace může dosáhnout 60 až 85 milionů korun,“ uvedl Šlambor.

Budou zde opět vitráže

Národní dům v Prostějově, který byl otevřen v roce 1907, budou opět zdobit vitráže. Radnice už požádala olomouckého akademického malíře Jana Jemelku o výtvarný návrh nových vitráží, sdělil náměstek primátorky Zdeněk Fišer (ČSSD). Výroba vitráží bude součástí chystané rekonstrukce Národního domu.

Sérii oprav Národního domu město zahájilo po roce 1989. Za posledních 20 let si postupná rekonstrukce jevištní techniky a interiéru vyžádala zhruba 90 milionů korun. Radnice nyní zahájila přípravu opravy krovu, střešní konstrukce, fasády i vnitřního zařízení budovy. Město na projekt může získat dotaci 60 až 85 milionů korun.

Národní dům v Prostějově je unikátní secesní památkou evropského významu. Patří k dominantám města. Byl postaven v letech 1905 až 1907 podle návrhu předního představitele české secese Jana Kotěry. Jeho úkolem bylo vybudovat kulturní a společenské centrum města s hospodou, divadlem i prostory pro spolky.

Do podoby domu zasáhly výrazně úpravy z období druhé světové války, které do značné míry smazaly osobité rysy Kotěrova díla. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Studenti demonstrovali na podporu ČT a ČRo, Klempíř za nimi nepřišel

Studenti v centru Prahy protestovali proti zákonu, který počítá se změnou financování Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT) a který podle nich může zásadně ovlivnit jejich fungování. Protestní akce zorganizovaná studenty sdruženými v iniciativě Média nedáme! začala v poledne na náměstí Jana Palacha, odkud se účastníci vydali na pochod k ministerstvu kultury. Šéf resortu Oto Klempíř (za Motoristy) i přes výzvy ale za studenty nepřišel. Protesty se konaly i v dalších městech.
před 55 mminutami

Bronzová socha chlapce s letadlem zmizela z Karlových Varů už podruhé

Policisté v Karlových Varech vyšetřují krádež bronzové sochy. Odlitek chlapce s letadlem přitom zloději neukradli poprvé – po první krádeži se místní lidé složili na repliku. Zloději zaměstnávají karlovarské policisty stále víc. Mizí například kovové prvky z kolonád, nebo dokonce semafor.
před 10 hhodinami

Šéf antimonopolního úřadu vyhověl stížnosti na rekonstrukci náměstí v Hradci Králové

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyhověl části stížnosti sdružení firem STAKO a Smola proti výsledku tendru na rekonstrukci náměstí v areálu Gayerových a Vrbenského kasáren v Hradci Králové. Sdružení skončilo druhé, přestože bylo o 46 milionů korun levnější než vítěz – sdružení firem BAK–Gardenline. Antimonopolní úřad se bude muset námitkami znovu zabývat.
před 22 hhodinami

Rozdělení peněz je třeba změnit, potřeby krajů se ale liší, říkají hejtmani

Současný systém přerozdělování peněz mezi kraji je zastaralý a nespravedlivý, kraje by měly najít shodu na návrhu, který předloží vládě, shodli se v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským hejtmani Pardubického kraje Martin Netolický (MY) a Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO). Vláda návrh změn, jenž měl zvýšit podíl krajů na daních a upravit kritéria přerozdělování a který podal Pardubický kraj, odmítla. Dle premiéra Andreje Babiše (ANO) by debata měla proběhnout právě až ve chvíli, kdy se kraje shodnou na společném návrhu.
včera v 14:42

VideoReportéři ČT zmapovali situaci kolem ústecké „díry“

Přímo uprostřed Ústí nad Labem je už skoro dvě desítky let nedokončená stavba, pro kterou mají místní jednoduché pojmenování – „díra“. O projektu mluví jako o velké ostudě i politici. Příběh jámy uprostřed Ústí začal, když pozemek koupila firma UDES. Slibovala, že na místě vyroste polyfunkční dům. Jak rychle projekt začal, tak i skončil. Od té doby každé nové vedení města slibuje problém vyřešit, ale nikomu se to nepovedlo. A teď zkrachoval i zatím poslední projekt. V červnu 2023 rozhodlo ústecké zastupitelstvo v tajném hlasování o koupi „díry“. A v únoru letošního roku zastupitelé schválili smlouvu s firmou BBP, která na místě měla vybudovat polyfunkční dům. Nedodala ale patřičné bankovní záruky a smlouva nenabyla právní moci. Nekonečný příběh se tak po letech vrací znovu na začátek. Vývoj kolem ústecké „díry“ pro Reportéry ČT popsali Karel Vrána a Ondřej Golis.
včera v 10:33

Hasiči druhým dnem zasahují ve skladu plastů v Brně, objevila se nová ohniska

Hasiči stále zasahují ve skladu plastů, který začal hořet v pondělí brzy ráno v brněnských Přízřenicích. Podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky se v noci na úterý objevila další čtyři ohniska, která bylo nutné uhasit, a požár tak není dosud plně zlikvidovaný. Vyšetřovatelé jsou na místě od pondělí, aby zjistili jeho příčinu. Doporučení nevětrat kvůli zplodinám odvolali hasiči již v pondělí v podvečer. Několik hodin totiž stoupal do okolí hustý tmavý dým.
včera v 09:29

Operní Psohlavci přivedli Kozinu opět do Plzně

Divadlo J. K. Tyla vrátilo na jeviště Psohlavce od Karla Kovařovice. Jeho operu z konce devatenáctého století divadla už desítky let do svého repertoáru zařazují jen výjimečně. Operní kus se inspiroval stejnojmenným – a známějším – románem Aloise Jiráska.
včera v 08:00

VideoProfesionální hasiči ze Sušice se po třiceti letech dočkali vlastní stanice

Kapacitu profesionálních hasičů v Sušici na Šumavě posílí nová hasičská stanice, první po třiceti letech. Doteď se musela čtyřiadvacetičlenná jednotka dělit o prostory s dobrovolnými hasiči. Nová stanice vyšla na více než 65 milionů korun. Podobnou chtějí hasiči stavět i v Nepomuku na jižním Plzeňsku. Problém s kapacitou výjezdních míst řeší záchranáři na Šumavě dlouhodobě, zejména v odlehlejších částech národního parku.
včera v 06:30
Načítání...